Big Bear Gölü, Kaliforniya eyaletinde San Bernardino Ulusal Ormanı’nın içinde yer alan yeşilliğin bol olduğu ve Kaliforniyalılar tarafından oldukça sık ziyaret edilen bir tatil bölgesidir. Özellikle Los Angeles, Orange County ve San Diego’ya yakınlığından dolayı kışın burada haftasonları ev kiralayarak veya kamp yaparak geçirmek oldukça popüler. Güney Kaliforniya’nın havası ılıman ve sıcak olduğu için karın düştüğü nadir yerlerden biri olması burayı oldukça cazip kılıyor. 

 

Big Bear

 

Kaliforniya’da yaşadığımızdan ve bizim eve yaklaşık 2 saat araba yolculuğu uzaklığında olduğundan uzun zamandır buraya gelmek ve burada kamp yapmak istiyorduk. Yolculuğun daha maceralı olması için 1973 model bir VW kiralayıp gece de içinde kaldık. Tabi ki karavan eski olduğundan kullanmak oldukça zor oldu. Ben düz vites kullanmayı bilmediğimden tüm yolu Talha kullandı. İçerisinde klima olmayınca terleyince camı açtık, üşüyünce de kapadık. 🙂

 

Big Bear

 

Gitmeden önce Pineknot Kamp alanından yer kiraladık çünkü kafanıza göre herhangi bir yerde kamp yapamıyorsunuz. İyi ki önceden rezervasyon yapmışız çünkü hiç yer olmadığından gelenleri geri çeviriyorlardı. Amerika’da kamp yapmak oldukça güvenli ve sizin için her şey önceden düşünülmüş oluyor. Arabanızı çekeceğiniz yerden, ateşinizi yakacağınız yere, tuvaletlere ve duşlara kadar herşey sizin için düşünülmüş. Etrafın ve tuvaletin temizliği ise sizi hayrete düşürebilir. 

 

Big Bear

 

Yolda gelirken markete uğradığımız için her türlü yiyecek ve içecek türünden ihtiyacımızı marketten alıp arabaya yüklemiştik. Big Bear’a geldikten sonra ise benzinlikten paketlerde satılan odunlardan aldık. Alana yerleştik, güzel bir ateş yaktık ve akşam sofrasını bize temin etmiş oldukları ahşap piknik masasının üzerine kurduk. Hava Los Angeles’da +30 C olmasına rağmen Big Bear’a yaklaşınca oldukça serinleyip 20 C’lere düştü. Hava kararınca ateşin etrafında toplanıp marshmallow yedik ve mısır patlattık. Akşam gökyüzündeki yıldızlar cam gibi net görünüyordu, havası bile mis gibiydi. Akşam karavanın üstünü açtık ve kocaman bir çadır oldu, alt tarafta da yatak olan koltuğu açınca harika bir otele dönüştü. Akşam dereceler oldukça düştüğünden sizi soğuktan koruyacak giysi ve gereç getirmenizde fayda var. Bu arada kamp yapmak istemezseniz günlük kiralayabileceğiniz harika göl manzaralı kabinler ve ahşap kulübe evler bulunuyor.

 

Big Bear

Pine Knot Campground

 

Big Bear’deki restoranların çoğu klasik Amerikan tarzı restoranlardan oluşuyor. Zaten kasaba kısmı çok büyük değil dolayısıyla bir kaç isim öne çıkıyor yemek anlamında. Güzel bir kahvaltı yapmak için Grizzly Manor tercih edilebilir. Dev porsiyonlara sahip olan restoranda bir pankek sipariş edip iki kişi yiyebilirsiniz. Öğlen veya akşam yemeği konusunda ise Amerikan Mutfağı ile ilgisi olmayan bir yerin ismini vereceğim, restoranın ismi ”Himalayan” yani bildiğimiz Himalaya/Hint yemekleri servis ediliyor. Ben Amerikan yemekleri yemek istemediğimden alternatif olarak burayı deneyelim dedik ve iyi ki de denemişiz. ”Samosa” ve ”Kremalı Tavuk Tikka Masala” enfesti, Hint yemeği severseniz kaçırmayın. Restoran en hareketli caddelerden biri olan Pine Knot Caddesi’nde bulunuyor dolayısıyla yemek çıkışı oldukça canlı olan bu caddede yürüyüş yapabilirsiniz. Lezzetli bir dondurma için North Pole Fudge, kahve molası için ise The Copper Q’ya uğrayabilirsiniz. 

 

Himalayan Restoran

 

Kayak yapmanın, kafa dinlemenin, kamp yapmanın ve göldeki ördekleri ekmekle beslemenin haricinde Big Bear Discovery merkezine gidip kaldığınız zamanlarda yapılacak olan festival veya konser gibi organizasyonları öğrenebilirsiniz. Ayrıca isteyenler Moonridge Hayvanat Bahçesi’ne uğrayarak hayvanları ziyaret edebilir.

 

Big Bear

Big Bear Gölü’ne Bakan En Güzel Parklar

  • Boulder Bay Park
  • Meadow Park
  • Grout Bay Picnic Area (Kartal sezonundan dolayı kapalı Aralık 1’de açılıyor.)
  • Juniper Point Picnic Area

 

Big Bear’deki En İyi Kamp Alanları

  • Pineknot Campground
  • The Serrano Campground

 

Big Bear’deki En İyi Yürüyüş Parkurları (Hiking trail)

  • Castle Rock Trail
  • Pine Knot Trail
  • Woodland Interpretive Trail
  • Cougar Crest Trail

 

 

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSaveSaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave