Fas’ta Ne Yapılır?

Fas büyük bir ülkedir dolayısıyla görülecek ve keşfedilecek pek çok öne çıkan rotalara sahiptir. Program yaparken en büyük problem zaman olacağından Fas’a seyahat etmek istiyorsanız en az 5 gün, eğer büyük bir bölümünü görmek istiyorsanız 7-10 gün arası bir zaman dilimi ayırmanız gerekebilir. Ülkemizden uçuş (4 buçuk saat) sadece Kazablanka’ya yapılıyor dolayısıyla sırf ulaşım ve geri dönüş yolculuğunun ortalama iki gün alacağını göz önünde bulundurursanız daha gerçekçi bir program yapmış olursunuz. Aşağıda bulacağınız listedeki tüm noktaları gezmek zahmetli olacağından sizi en çok heyecanlandıran rotaları belirleyerek seyahatinizi planlamaya başlayabilirsiniz. Fas’ta ne yapılır diye merak ediyorsanız; 

fas'ta ne yapılır

1- Marakeş

Marakeş, Fas’ın en hareketli ve en görülesi şehri olduğundan Marakeş’i görmeden Fas’ı görmüş sayılmazsınız. Cema el-Fna Meydanı’nda kalabalığın arasına karışmak, yılanlarla ve maymunlarla fotoğraf çektirmek, portakal bahçelerinin arasından bulunan Kutubiya Camii’nin fotoğrafını çekmek Marakeş’te yapabileceklerinizden sadece bir kaçıdır. Şehirin her köşesi keşfedilmeye açık olduğundan gezilecek ve görülecek noktaları fazladır. Majorelle Bahçeleri, Saadian Mezarları ve Bahia Sarayı gibi yerler oldukça popülerdir. Burada konaklarken Medina’da klasik bir Riad’da kalmak seyahatinizi unutulmaz kılacaktır. Marakeş’te gezilecek yerler hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın.

 

fas'ta ne yapılır

2- Merzouga

Dünyanın çok farklı noktalarında çöl görmüş biri olarak Sahra Çölü’nün dünyanın en etkileyici çölü olduğunu söyleyebilirim. Uçsuz bucaksız bir alana yayılmış olan kızıl dev kum tepelerinde zaman geçirmek çok özel bir deneyimdir. Hele burada Berberi Çadırları’nda geceleyip, eski zamanlarda olduğu gibi develerle yolculuk etme fikri eminim şimdiden kanınızın hızlı akmasına sebep olmuştur. Buraya Marakeş’ten gelirseniz yol üzerinde bulunan Ouarzazat’a (Varzazat) bağlı Ait ben Haddou’ya uğramayı unutmayın. Hollywood’un çölde geçen Mumya, Arabistanlı Lawrence, Gladyatör, İskender gibi dev bütçeli filmlerin büyük bölümleri buradaki stüdyolarda çekilmektedir. Merzouga’da bulunan Erg Chebbi’deki kumullarda safari yapmaya karar vermeden önce Marakeş’ten arabayla 8 saatlik bir yolculuk yapmak durumunda olduğunuzu ve çölde en az 2 gece kalmanız gerektiğini göz önünde bulundurun. Çölde safari yapmak için Desert Dream veya Morocco Desert Tour firmalarıyla iletişime geçebilirsiniz.

 

 

fas'ta-ne-yapılır

2- Chefchaouen 

Burası ülkenin kuzeybatısında Rif Dağları’nın eteklerinde bulunan oldukça küçük ama etkileyici bir kasabadır. Ünlü olmasının en büyük sebebi tüm kasabanın yerden duvarlara kadar mavinin tonlarıyla boyanmış olmasıdır. Kasaba aynı zamanda deniz kenarında bulunan Tanca (Tanger) şehrine yakın olduğundan turistlerin uğrak yerlerinden biridir. İçerisinde güzel bir pazarı olduğundan ve fiyatlar Marakeş’e göre daha uygun olduğundan alışveriş yapılabilir. Diğer kentlere göre çok gelişmiş bir yer olmadığından otel anlamında çok fazla seçenek sunmaz. Ayrıca söylenene göre yasal olmamasına rağmen Chefchaouen Fas’ın kenevir (cannabis) üretim merkezidir. 

 

fas'ta-ne-yapılır

3- Essaouira (Suvayr)

Kalabalıktan ve hareketten uzaklaşıp kaçamak yapmak isteyenler için en doğru adreslerden biri olan Essaouira deniz kenarında küçük bir balıkçı kasabasıdır. Marakeş’ten 2 saat 30 dakika süren rahat bir araba yolculuğu ile ulaşabileceğiniz kasabada martıların uçtuğu plaja bakan güzel bir yerde balık yiyebilir, deniz kenarında esintiler eşliğinde yürüyüşler yapabilirsiniz. Avrupalılar, özellikle Fransızlar sert rüzgarların oluşturduğu dev dalgalardan dolayı buraya sörf yapmaya gelirler. Essaouira, sevimli mavi balıkçı tekneleri ve okyanus kenarına konuşlanmış etrafı duvarlarla çevrili Medina manzarası ile keyifli anılar bırakacağı şüphesiz. Yürüyerek keşfedebileceğiniz bu şirin balıkçı kasabasının diğer büyük şehirlere göre daha sakin ve ucuz olan pazarlarını ziyaret edebilirsiniz. Balık yemek için en doğru adres ise plaja bakan ”Le Chalet de Plage” olacaktır.

 

 

fas'ta ne yapılır

5- Fes

1925 senesine kadar Fas’ın başkentliğini üstlenmiş olan Fes şehri Unesco Dünya Mirasları Listesi’nde yer almaktadır. Ülkenin kültürel açıdan en renkli şehirlerinden biri olduğu gibi oldukça ruhanidir. Fes’i keşfederken geçmişten günümüze bir zaman yolculuğuna çıkmaya hazır olun. 9. yy’da kurulmuş olan eski şehir yani Medina labirenti andıran yapısı ve arabanın giremediği dar sokakları ile ünlüdür. Medina’da bulunan dünyanın en eski deri tabakhanelerinden biri olduğu söylenen Chouara Tabakhanesi’ndeki deriler halen eski yöntemlerle boyanıp işinin ehli ustalar tarafından işlenmektedir. Bu derileri satın almak isteyenler eski şehrin içindeki pazarlardan temin edebilirler. Ayrıca şehirle aynı ismi taşıyan şapka feslerin elde üretiminin yapıldığı yegane şehirlerden biridir.

 

 

fas'ta ne yapılır

6-Yukarı Atlas Dağları

Fas’ta ne yapılır sorusunun en güzel cevaplarından biri olan, Kuzey Afrika’nın en büyük dağ bölgesi olan Yukarı Atlas Dağları, Fas’ın en güzel ve etkileyici rotalarından biridir. Asni, İmlil gibi Berberi köylerinin çevrelediği heybetli dağlar kuzeyde kalan ovalarla, Sahra Çölü’nün arasındaki bölgede bulunmaktadır. Her seviyeden trekking yapan doğa severlere kucak açan Yukarı Atlas Dağları 4167m yüksekliği ile Jebel Toubkal Dağı’na ev sahipliği yapmaktadır. Karlı zirveleri veya kızıl berberi köyleri ile dört mevsim boyunca  nefes kesen manzaralar sunan Yukarı Atlas Dağları özellikle outdoor sporları yapanlar için hazine değerindedir. Asni’ye kadar gelirseniz Richard Branson’ın sahip olduğu Kasbah Tamadot’ta kalabilir veya yemek yiyebilirsiniz.

 

 

fas'ta-ne-yapılır2

7- Kazablanka 

Humphrey Bogart ve Ingrid Bergman’ın baş rollerinde oynadığı siyah beyaz ”Casablanca” filmi ile ismini dünyaya duyuran şehir ülkenin en hareketli havalimanına sahiptir çünkü Fas’a gelen tüm turistler öncelikle buraya iner. Diğer şehirlere göre görülecek çok fazla birşey yoktur. En ön plana çıkan yapısı okyanusun kenarına 1993 senesinde inşaatı bitirilen dünyanın en büyük ikinci camii ünvanına sahip Hassan II Camii’sidir. Okyanus kenarında bulunan Hassan II Camii’si 200 m uzunluğundaki minaresi ile gerçekten çok heybetlidir. Eğer zamanınız kalırsa diğer şehirlere göre biraz sönük kalan Medina’daki pazarına göz atabilirsiniz. 

 

 

Marakeş Rehberi için Tıklayın.

”Marakeş’te Gezilecek Yerler” yazısı için tıklayın.

Marakeş’in En İyi Otelleri” Yazısı için Tıklayın.