flam

 

Flam, dünyanın en derin ve en uzun fyordu ünvanını alan Sognefjord’un hemen yanıbaşında bulunan şirin mi şirin bir muazzam manzaralara sahip bir yerdir. Etrafında derin dağların, gürüldeyen şelalelerin ve derin vadilerin bulunduğu bu bölge nefes kesici manzara arayanlar için adeta cennet misalidir. Birde böyle bir yere Bergen’den kalkan nostaljik bir tren eşliğinde gelebiliyorsanız dünyanın en şanslı insanlarından biri sayılırsınız. 

Eğer dünyanın en iyi tren yolculuğunun nerede yapılır diye sorarsanız, size Norveç’in güzelliği dillere destan olmuş Flam’ında yapıldığını söyleyebilirim. Bu ülke ile ilgili önceden çok sayıda resim görmüş olmama rağmen gördüklerim beni her gün şaşırtmaya devam ediyor çünkü gerçeği fotoğraflardan çok daha güzel. Tromso’dan Oslo aktarmalı Bergen uçağına binip Bergen’i dolaştıktan sonra bizi nefes kesen görüntülerle buluşturacak olan tarihi Flamsbana trenine bindik. İçi kırmızı tonlarında döşenmiş dışı ise khaki rengine boyanmış tren bir saat içinde bizi deniz seviyesinden dağ tepelerine çıkararak manzara bombardımanına tuttu. Doğayı kalbinde ve hayallerinde yaşatmaya çalışan bir İstanbullu olarak her saniyesini hafızama kazımaya çalışarak geçirdim. Fotoğrafları hangi açıdan çekeceğimizi şaşırıp elimizi ayağımıza dolandıracak kadar heyecanlandık. Trenin camları açılabiliyor dolayısıyla hem dışarıyı izleyebiliyor hemde kameranızı dışarı çıkararak çekim yapabiliyorsunuz. Kjosfossen isimli gürül gürül akan şelalenin önünde durarak resim bile çekebiliyorsunuz.

 

 

 

flam

Flam Kısa Kısa 


1940 senesinde tünellerin tamamı elle kazılarak inşaa edilmiş tren yolundan geçerken ne kadar zorlanmış olabileceklerini düşünmeden edemiyorsunuz.

Trenle giderken önünüzden geçen dev kayalıkların arasından süzülen küçüklü büyüklü şelaleler akıllara “Lord of the Rings” filmini getirecek kadar dünya dışı.

O kadar bol su kaynaklarına sahipler ki dünyada su kıtlığı çıksa herkesin ilk gideceği yer Norveç olurdu. Pahalılığı ile ünlü olan Voss artezyan suyu Norveç’e aittir.

National Geographic ve Lonely Planet haklı olarak Flam tren yolculuğunu dünyanın en iyi 10 tren yolculuğu listesine almıştır.

Nerede kaldığımızı öğrenmek isteyenler için Flam treninden indikten hemen sonra iki dakika yürüme mesafesindeki Flamsbrygga Otel’inde kaldık. Vikingli dönemleri anımsatan ve fiyordların arasında ahşaptan yapılmış olan bu küçük otel inanılmaz hoşumuza gitti. Otelin restoranı, ortada yanan şöminesi ve Viking temalı dekorasyonu ile eski zamanları kafamızda canlandırma konusunda oldukça başarılıydı.