Hande Çilek

Dünyayı gezme serüveni ailesiyle 6 yaşındayken Amerika/FL’ya yerleşmesi ile başladı. Yabancı kültürler ve yazı yazma sevgisi tutku haline gelmeye başlayınca İstanbul Üniversitesi’nde Rus Dili ve Edebiyatı okumaya karar verdi. Evlendikten sonra dünyayı keşfetmeye eşi Talha ve 2013 senesinde aralarına katılan minik kızları Ela ile devam etmektedir. Gezip gördükleri yerleri, Talha’nın objektifiyle  Hande’nin kalemini harmanlayıp Gümüş Pusula’da paylaşıyorlar. Gezginler için bir rehber niteliğinde olan site büyük keyif alarak yaptıkları dünyayı gezme serüvenlerinin bir meyvesidir. Hande, 2016 senesinde ailesi ile birlikte Amerika’nın California eyaletine taşınmıştır. Bir yandan Kuzey Amerika kıtasını keşfederken bir yandan da büyük aşk duyduğu Güney Amerika kıtasını keşfetmek için her fırsatı değerlendirmektedir. California’da uzun zamandır büyük bir aşkla yaptığı modern resme tam zamanlı olarak dönmüştür. Gezmediği ve yazı yazmadığı zamanların büyük çoğunluğunu Amerika’daki atölyesinde resim yaparak geçirmektedir.

Talha Çilek

1999 yılında ABD’ye eğitim için gittiğinde artık hayatının önemli bir bölümünün uçaklarda ve seyahatlerde geçeceğini tahmin etmiyordu. Türkiye’ye döndüğünde bulduğu her fırsatta yeni ve daha önce görmediği farklı şehirlere ve ülkelere seyahat etti. İş seyahatlerine ek olarak, eşi Hande ile aynı seyahat tutkusuna sahip olduklarından buldukları tüm boş zamanlarını havalimanları, uçaklar, haritalar ve gezi rotalarıyla doldurdular. Yolculuklar birikince, fotoğraflar göz doldurmaya başlayınca, gezi konusunda deneyimler artınca 2011’de Gümüş Pusula’yı hayata geçirmeye karar verdiler. Sitedeki tüm fotoğraflar Talha Çilek’e aittir ve çektiği her kare büyük sabır ve emek verilerek siz okuyuculara ulaştırılmıştır. 2016 senesi itibariyle ailesiyle Amerika’nın California eyaletine taşınmıştır. Haftasonlarında Los Angeles, Orange County bölgelerini, ulusal parklarını ve Amerika’nın diğer eyaletlerini keşfetmeye devam etmektedir. Güney Amerika kıtasına artık daha yakın olduklarından kıtanın büyük bir bölümünü tanımayı ve keşfetmeyi hedefliyorlar.

Ela Çilek

2013 senesinde ailemizin yeni gezgin üyesi Ela bebek dünyaya merhaba dedi. Daha anne karnındayken 9 ülke ve sayısız şehir gezen Ela, bol bol tarihi mekanları, önemli müzeleri ve meşhur restoranları gezme fırsatına sahip oldu. Hatta Kapadokya’da sıcak hava balonuna binip, Chiang Mai’de zipline bile yaptı. Annesinin karnındayken yeri geldi Koh Samui’de Pad Thai ile, yeri geldi St. Petersburg’da Borş çorbasıyla, yeri geldi Harrods’da Fish&Chips ile beslendi. İlk seyahatini 3 aylıkken Mısır’ın Sharm el Sheikh plajlarına yaptıktan sonra hayatının ikinci seyahati olan Maldivler’den döndü ordan Güney İspanya sahillerine inip meşhur Elhamra Sarayı’nı ziyaret etti. İsveç, Danimarka, Seyşeller, İsrail, Slovenya, Meksika, Amerika, BAE, Avusturya, Almanya, Malta, İtalya, Fas, Fransa, Italya’yı listesine ekleyerek şimdiye kadar 18 ülkeyi görmeyi başardı. Hayatının ilk senelerini yoğun seyahatlerle geçiren Ela, 2016 senesinde ailesiyle birlikte Amerika’nın California eyaletine taşındı. Amerika kıtasını keşfetmekle meşgul olan Ela’nın şu sıralar en büyük hayali ise Afrika’ya gidip çok sevdiği hayvanları doğal ortamlarında görmek.