Los Cabos, Meksika’nın kuzeyinde bulunan ”Aşağı Güney Kaliforniya” olarak adlandırılan, ana karadan 2 milyon yıl önce kopmuş olan Baja California Sur bölgesinde bulunuyor. Amerika’da yaşadığımız ev, Meksika sınırına arabayla yaklaşık 2 saat uzakta bulunuyor ve hazır Meksika’ya bu kadar yakınken kültürünü iyice sindirmek istiyordum. Daha önceden Ela 18 aylıkken Cancun’a ve Tulum’a, Maya Kültürünü deneyimlediğimiz bir seyahatimiz olmuştu fakat Antalya’dan bir farkı olmadığı için gerçek Meksika’yı yaşayamadığımızı biliyordum. (Cancun yazısı için tıklayın.) Meksika çok büyük bir ülke ve nokta atışı yapmak çok önemli. Los Cabos ismine ise bu arayışımızın sonucunda yeni ulaşmışken, bir çok Amerikalı bu ismi çok iyi biliyordu. Meksika, Amerika vizesi olanlardan ve Amerikan vatandaşlarından vize istemiyor dolayısıyla 1,5 saat sürecek uçak yolculuğu için bir tek bilet almanız yeterli.

 

El Arco

 

 

Los Cabos’un harika plajları ve güzel restoranları olduğunu, denizin üzerinde ”El Arco” isimli doğa harikası bir kemerin olduğunu, sörf tutkunlarının tercih ettiğini, ünlü yıldızların burayı mesken tuttuğunu öğrenmiştik ama tam olarak neyle karşılaşacağımızı bilmiyorduk. Uçaktan iner inmez Ekim ayının sonunda olmamıza rağmen 35 derecenin üzerinde bir ısı bizi karşıladı. Araba kiralayıp otele giderken yeşilliklerin arasından dünyanın en büyük kaktüsü olan ”Cardon” kaktüsü gözümüze çarptı, öyle güzellerdi ki..  Artık Amerika’da olmadığımız çok belliydi ama Amerikan marketlerini görünce kendi kendimize gülüşmedik değil. Buraya gelen turistlerin çok büyük bir bölümünü Kaliforniya eyaletinden gelen Amerikalılar oluşturuyor, dolayısıyla Amerikan otelleri ve firmaları buraya şubelerini açmışlar. Biz seyahatimizi Cabo San Lucas Bölgesi ile yeni yeni popüler olmaya başlayan Todos Santos bölgelerinde geçirmek üzere planlamıştık. Cabo San Lucas, mutlaka deneyimlenmesi gereken canlı ve kalabalık bir yer iken, Todos Santos büyük otellerden sıkılıp Meksika’da olduğunu hissetmek isteyenlerin tercih ettiği bir yer.

 

Cabo San Lucas Bölgesi

Baja California Sur’un en uç noktasında kalan Cabo San Lucas veya Cabo, büyük ölçekli şık otellerin bulunduğu en hareketli ve canlı noktasıdır diyebiliriz. En güzel restoranlar ve en güzel oteller ağırlıklı olarak Cabo’da bulunuyor. Plajlar okyanus kıyısında olduğu için dalgalı ama yüzülmeyecek gibi değil. Su temiz ve berrak, kesinlikle Kaliforniya’daki dalgalı ve dibi gözükmeyen, girilmesi zor plajlardan değil. En ünlü gece klübünün Cabo Wabo ve El Squid Roe olduğu Cabo’da gece hayatı oldukça hareketli, tüm sokaklar yüksek sesli müziklerin çaldığı klüplerle ve içeride dans eden Amerikalı turistlerle dolu.

 

Los Cabos

Yemek öncesi gelen guacamole ve salsa eşliğinde tortilla

 

Burada mutlaka yapılması gereken bir şey varsa o da ”El Arco’yu” (Land’s End) yani denizin üzerinde bulunan kemeri ziyaret etmek olacaktır. Buraya gitmenin tek yolu Cabo San Lucas’taki Marina’ya gidip orada bulunan küçük ölçekli tur firmalarından biriyle anlaşmak. Kemerin kumsallı fotoğraflarları sizi yanıltmasın, 4 senede bir deniz çekildiğinde kumsal görünüyormuş. Tekneyle kemerin etrafını dolaşırken karşınıza bir sürü deniz aslanı çıkarsa şaşırmayın. Los Cabos’ta ekim ayında başlayan gri balinaların göçlerini izleyebilir, sörf yapabilir, şnorkelle dalışlar yapabilirsiniz.

Los Cabos

Todos Santos

 

Konaklamaya gelince biz burada deniz kenarında çocuk dostu olan Hilton San Lucas Oteli’nde kaldık. Normalde Hilton çok tercih ettiğimiz bir otel olmamasına rağmen yeni ve çok güzel döşenmiş temiz bir oteldi. Kendine ait bir kumsalı ve iki adet büyük havuzu vardı. Çocuklu aileler için bunlar önemli olduğundan biz bu anlamda çok memnun kaldık. Her otel çocuk almıyor hatta en güzellerin çoğu çocuk almıyor maalesef ”adults only”. 

Cabo’da yemekler ve restoranlar oldukça kaliteli ama rezervasyon şart çünkü hepsi dolup taşıyor ve yer bulmak kolay olmayabiliyor. Oteldeki restoranlara çok fazla zaman ayırmayıp önereceğim isimlere giderseniz unutamayacağınız bir ziyafet çekebilirsiniz. Hem ortamını hem de deniz mahsülü ağırlıklı Meksika yemeklerini çok sevdiğimiz Edith’s bizden tam puan aldı. Daha önceleri burada garson olarak çalışan Edith daha sonra restoranı satın alıyor ve çok şık bir mekana çeviriyor. The Office isminin aksine içi dışı rengarenk ve denizin hemen yanında kumsalda bulunan masalarda yemek yiyorsunuz, isteyen yemek arasında yüzebilirken çocuklar kumsalda kumdan kaleler yapabiliyor. Dana etli tacoları ile ünlü Las Guacamayas,  hem organik ürünler yetiştiren bir çiftlik olan hem de restoran olan Flora Field Kitchen ‘ın lezzetli yemekleri denemeye değer. Romantik ve şık bir yemek yemek isterseniz ise El Farallon’u tercih edebilirsiniz. Çok restoran ismi verdim biliyorum ama burada en çok yapacağınız şey ya yemek yemek ya da denize girmek olacak.

 

 

Los Cabos

Todos Santos

 

 

Todos Santos

Todos Santos, kalabalıktan uzakta Meksika’yı yaşamak isteyenlerin kaçtığı, arabayla yaklaşık bir saat uzaklıkta bulunan kasaba tadında şirin mi şirin bir yer. Hakkında çok şey okuduğumuz Todos Santos’a gelince biraz şaşırmadık değil. Los Cabos kadar lüks beklemiyorduk ama bu kadar bohem bir yer de beklemiyorduk. ”La Bohemia” isminde oldukça keyifli bir otel/pansiyonda kaldık. Burada plaja gidip sörf yapmaktan ve yemek yemekten başka yapılacak pek birşey yok ama dediğim gibi Meksika kültürünü yaşamak isteyenlerin sıklıkla geldiği bir yer burası. ”Hotel California ve Hotel San Cristobal” ön plana çıkan otellerden. Alışveriş yapmak için çok seçenek olmasa da oldukça ilginç bir mekan olan ve orjinal ürünler satan ”Besame Mucho’ya” bir göz atabilirsiniz.

 

 

Los Cabos

Dünyanın en büyük ”Cardon” kaktüsleri

 

 

Yemek konusunda şanslısınız çünkü burada da çok güzel yerler keşfettik. Sörf sonrası gittiğimiz çiftlik/restoran olan ve kendi ürünlerini kullanan ”Hierbabuena’yı” çok sevdik. Odun fırını pizzaları, çeşitli salataları ve yerel Meksika yemekleri çok lezzetliydi. ”Baja Beans” en popüler kahve dükkanı ve kahveleri gerçekten çok güzel. El Papayon’un egzotik meyvelerden yapılan soğuk smoothy’leri ise sıcakta çok iyi gidiyor. Todos Santos Inn Oteli’nin bahçesinde akşam yemeği çok keyifli özellikle Filet Mignon Tacoları ve Churro’ları çok lezzetliydi. 

 

 

Los Cabos

Todos Santos

 

 

Todos Santos denilince aklıma direk sörf geliyor çünkü bunun için dalgalar çok uygun ve bolca zaman kalıyor. Playa Cerritos klasik bir plaj ve genelde herkes sörf yapmaya geliyor. Denizi dalgalı olsa bile yüzmeye elverişli ve suyu tertemiz. Ders almak isterseniz Mario Surf School ismindeki sörf okulundan ders alabilirsiniz. Dersin saatine 60 dolar alıyorlar. Özel bir tesis olmadığından gitmeden önce Mario’dan şemsiye ve sandalye isterseniz size temin edecektir. Daha önce de dediğim gibi Todos Santos oldukça bohem bir kasaba ve lüksü burada aramayın. Lüksün ve herşeyin düşünüldüğü bir tatil istiyorsanız Los Cabos’tan dışarı çıkmamalısınız. Bir de El Faro isminde içerisinde havuzu ve plajı olan bir tesis var. Bizim kanımız çok kaynamadı ama seçenek olmadığından denemek isteyebilirsiniz.

 

 

Los Cabos

La Bohemia

 

 

Yucatan Meksika yazısı için tıklayın!

Meksika Gezi Rehberi için tıklayın!