Marakeş’in en iyi otelleri

 

Butik otellere ve tarihi değeri olan otellere karşı özel bir ilgim olduğundan gideceğim yerdeki tüm konaklama seçeneklerini dikkatle inceler karşılaştırmalar yaparım. Hepsinde kalınamayacağından benim için özel olanlara gidip ya bir yemek yerim ya da birşeyler içer atmosferini yaşarım. Marakeş ise şimdiye kadar gördüğüm en heyecan verici dekorasyona sahip otellerle dolup taştığından aralarından seçim yapmak oldukça zor oldu. Marakeş’te konaklama iki türlü olmaktadır; ilki Medina’nın labirent gibi olan sokak arasından bulunan avlulu riadlarda (otoparkı yoktur), diğeri ise Medina dışında, bildiğimiz türden büyük tesislere sahip otellerde konaklanmaktadır. Aşağıda bulacağınız isimlerin hepsi Marakeş seyahatinizi ölümsüzleştirmeye yetecek güzelliğe sahiptir.

marakeşin-en-iyi-otelleri-10

La Mamounia

Marakeş dendiği zaman akla ilk gelen otel haklı olarak 90 yıllık La Mamounia’dır. Üç sene süren yenileme döneminden sonra oda sayısını arttırılıp, Fransız tasarımcı Jacques Garcia önderliğinde zaten gösterişli olan otele binlerce maharetli el değerek ortaya inanılmaz bir iş çıkarmış. Muhteşem bir spaya sahip olan otelin Fas yemekleri sunan La Marocain restoranı ise dillere destan. 

 

 

marakeşin en iyi otelleri 6

La Sultana

Marakeş’teki riadlardan en sevdiğim otel olan La Sultana, Medina’nın daracık sokaklarının arasında adeta hazine gibi saklı kalmış. Otele giderken acaba yanlış mı gidiyor hissi uyandıran ama içeri girdikten sonra sayısız güzellikte avlusu bulunan otel, servisi ve güleryüzlü çalışanları ile bizden tam puan alıyor. Otelin en dikkat çeken yeri sütunlu avluda bulunan ısıtmalı havuzu olsa gerek. Tipik Fas tarzında döşenmiş otelin spası şehrin en keyifli alanlarından biri.

 

marakeşin en iyi otelleri 2

Royal Mansour

Hayatınızda hiç bir kralın misafiri olmuş muydunuz bilemiyorum fakat Royal Mansour’da kalırsanız böyle bir ilki yaşamış olursunuz. Bu görkemli oteli yaptıran Fas Kralı 5. Muhammed’in ta kendisidir. Otel ilk yapılırken girişe gelip yeterince büyük değil diyerek ortamı terk ettiği söyleniyor. Otel yapılırken hiç bir masraftan kaçınılmadığından Fas’ın en pahalı oteli ünvanını hak ediyor. Medina’nın hemen dışında olup karşısında La Mamounia’nın olduğu otel klasik Fas mimarisinin en güzel temsilcilerinden.

 

marakeşin en iyi otelleri 3

El Fenn

Richard Branson’ın kızkardeşi olan Vanessa Branson eski tarihi bir yapıyı baştan aşağı yenileyerek klasik Fas tarzını hip bir tarzla karıştırarak mükemmel bir karışım elde etmiş. El Fenn’in her köşesi rengarenk ve insanın içini ısıtıyor. Medina’nın içinde bulunan riad otelin Atlas Dağları’na bakan çok güzel bir manzarası mevcut. Eğer hip, rengarenk ve kesinlikle farklı bir otelde kalmak istiyorsanız El-Fenn aradığınız otel olabilir.

 

marakeşin en iyi otelleri 4

Kasbah Tamadot

Gelelim Fas’ın en heyecan verici oteline. Eğer Marakeş’e balayı gibi romantik bir seyahat için gidiyorsanız ve bütçesel bir sorununuz yoksa Marakeş’e 1 saat uzaklıkta bulunan Asni kasabasındaki Kasbah Tamadot’ta kalmalısınız. Richard Branson’a ait olan otel Atlas Dağları’nın eteklerine bakan sessiz sakin bir Berberi kasabasında yer alıyor. İçinin ve manzaranın güzelliğini anlatmaya kelimeler yetmeyeceğinden siz en iyisi internet sitesine bir göz atın. 

 

marakeşin en iyi otelleri 5

Dar Darma

Dar Darma’nın el yapmı eşyaları ve döşenme tarzı kesinlikle baştan aşağı yenilenmiş olan riadı oldukça özel kılıyor. Tavanları çok yüksek ve duvarlardaki tüm detaylar elle boyanmış. Binanın tepesindeki teras Atlas Dağları’na bakıyor. Riad deneyimini misitk ve büyülü bir ortamda yaşamak isteyenler için gerçekten çok etkileyici bir otel.

 

marakeşin en iyi otelleri 8

Riad Enija

280 yıllık bir geçmişe sahip olan otelde eski zamanlarda bir kral yaşarmış, daha sonra Fez’li zengin bir ipek tüccarı alıp riadı baştan aşağı yeniletmiş. Şu anda yeni sahibi tüm bu geçmişine sahip çıkarak aralara renkli modern bir tarz katmış. Üç ayrı evin birleşmesinden oluşan Riad Enija, Cema el-Fna Meydanına yakınlığı ve Medina’nın içinde olması açısından önemli bir avantaja sahip. Renkli ve büyülü bir atmosfer yaşamak isteyenlerin mutlaka gözden geçirmesi gereken bir otel.

 

marakeşin en iyi otelleri 7

Terre des Etoiles

Marakeş’e 1 saat uzaklıkta bulunan Agafay Çölü’nün ortasına kurulmuş bir kamp alanıdır Terre des Etoiles. İçerisinde çadırların bulunduğu, develerle çölde gezintiye çıkabildiğiniz, akşamları kamp alanında ateş yapıp samanyolu izleyebildiğiniz otel farklı deneyim peşinde olanlar için biçilmiş kaftandır. Agafay Çölü’nün bildiğimiz çöle benzemediğini daha çok kayalık bir yapısı olduğunu söylemekte fayda var. Kafa dinlemek isteyenler, sessizlik arayanların konaklaması gereken bir otel.

 

‘Marakeş Rehberi” için Tıklayın.

”Marakeş’te Gezilecek Yerler” yazısı için Tıklayın.

”Fas’ta Ne Yapılır?” yazısı için Tıklayın.