Marakeş’te gezilecek yerler;

Fas’ın gözbebeği olan mistik Marakeş şehri, surların içinde bulunan eski şehir Medina ve yeni şehir Gueliz olarak ikiye ayrılsa da, Marakeş denildiği zaman akla hemen Medina gelir çünkü Marakeş’in kalbi tam olarak burada atmaktadır. Marakeş capcanlı ve yaşayan bir şehir olduğundan Cema el Fna Meydanı, pazarlar, ara sokaklar, modern zaman sarayları olan otellerin dahil olduğu her köşe keşfedilmeyi bekleyen masalsı cevherlerle doludur. Tek yapmanız gereken kendinizi akışa bırakmak ve kültürü deneyimleyebileceğiniz her türlü fırsatı değerlendirmektir. Bu şehri gezerken koşturmanıza da gerek kalmaz çünkü çoğu yer birbirine yürüme mesafesindedir ve araca bile binmeden Marakeş’i keşfedebilirsiniz. Kalabalık bir pazarın içinde kaybolduktan sonra, ansızın sessizleşen dar bir sokaktan geçtikten sonra kendinizi bir portakal bahçesinde bulursanız Marakeş’i hakkıyla keşfetmişsiniz demektir.

marakeş'te gezilecek yerler4

1- Majorelle Bahçeleri

Dünyanın farklı köşelerinden getirilmiş olan kaktüslerin, palmiyelerin ve çeşitli bitkilerin arasına serpiştirilmiş Fas usulü havuzları ile Majorelle Bahçeleri herkeste hayranlık uyandıracak derecede güzeldir. 1919 senesinde Jacques Majorelle isimli bir ressam, Marakeş’e taşınır ve burada dünyada gittiği yerlerden topladığı bitkilerden bir botanik bahçesi oluşturur. Bahçesinde sık sık kullandığı çivit mavisi renk onun ardından ”Majorelle Mavisi” olarak anılmaya başlanacaktır. Ölümünün ardından burayı ünlü Fransız modacı Yves Saint Laurent satın almış ve öldüğünde küllerinin buraya serpilmesini vasiyet etmiştir. Bahçenin bir bölümünde küllerinin atıldığı kendisine atfedilmiş bir bölüm bulunmaktadır. Vakfa bağışlanmış olan bu mekanın içinde Berberilerin hayatını ve yaşam biçimini anlatan güzel bir müze bulunmaktadır. Dışarıda sıra beklememek ve rahat rahat fotoğraf çekebilmek için sabah saatlerinde gitmenizi öneririm. Majorelle Bahçeleri’nin içinde bulunan portakal ağaçlarının süslediği Cafe Bousafsaf’ta serin birşeyler içmeyi unutmayın.

 

marakeş'te gezilecek yerler

2- Kutubiye Camii (Koutoubia)

Marakeş’in en önemli simgelerinden biri olan Kutubiye Camii’si, Cema el-Fna Meydanı’nın hemen paralelinde bulunmaktadır. Marakeş’in en büyük camiisi olan Kutubiye Camii 13. yy’da Berberi Kral Yakup Mansur zamanında inşaa edilmiştir. El işlemesi ve oyma mimarisi ile ön plana çıkan camiinin etrafında bulunan parkta sayısız portakal ağaçlarının bulunduğu bir bahçe vardır. Marakeş şehrinin kalbinin attığı noktada bulunan bu yapı görülmesi gereken yerlerin başında gelir. Yapının güzelliğinden etkilenen Muvahhidler daha sonra bu camiiden ilham alarak aynısını İspanya’nın Sevilla kentine yapılmıştır ve ismi La Giralda olarak geçmektedir. 

 

marakeş'te-gezilecek-yerler3

3- Cema el-Fna Meydanı (Jemaa el-Fnaa)

Marakeş’te gezilecek yerler arasında tartışmasız en heyecan verici ve popüler noktaya geldi sıra. Medina’nın içinde Kutubiye Camii’si ile pazarların birleşme noktası olan dev meydanda yok yok denilebilir. Gündüzleri sakin ve daha çok pazar yerini andıran Cema el- Fna Meydanı’nda havanın kararmaya yüz tutmasıyla ortaya binlerce satıcı, seyyar yemek restoranları, dövmeciler, falcılar, yılan oynatıcıları, şarkıcılar ve hikaye anlatıcıları gelmektedir. Kobra yılanının cam bardaktan su içtiğine bile şahit olabileceğiniz Cema el-Fna meydandaki gece ile gündüz arasındaki değişimi, etrafta bulunan binaların çatılarında bulunan cafelerden birinde nane çayınızı yudumlarken kuşbakışı izleyebilirsiniz.

 

marakeş'te gezilecek yerler2

4- Saadian Mezarları 

16. yy’da Saadian Hanedanından 66 aile mensubuna ait olan Saadian Mezarlarında ünlü Fas hükümdarı olan Ahmet el Mansur’un da kabri bulunmaktadır. Kasbah Camii’nin hemen arkasında bulunan mezarların yapımında hiç bir masraftan kaçınılmamıştır. Italya’dan özel olarak getirilen mermerlerin ve saf altının özel olarak işlenmesi ile ortaya oldukça görkemli bir anıt mezar inşaa edilmiştir. Uzun yıllar gizli kalmış olan anıt mezarlar havadan çekilen bir fotoğraf ile 1917’de keşfedilmiştir.

 

marakeş'te gezilecek yerler7

5- Bahia Sarayı

Bahia Sarayı birbirine bağlı bahçelerden, havuzlardan ve sarayın bölümlerinden oluşmaktadır. 19.yy’da inşaa edildiğinde zamanının en ihtişamlı sarayı olması niyetiyle yapılmış ve ismine de görkem ve ihtişam anlamına gelen Bahia ismi verilmiş. 14 sene inşaası süren saraya daha sonra sultanın veziri tarafından tavandan duvara kadar el işçiliği işlemeler yaptırılmış. Marakeş’te eski dönemlere ait bir sarayın nasıl olduğunu görebileceğiniz en iyi korunmuş yapılardan biridir.

 

marakeş'te gezilecek yerler6

6- Pazarlar (Souks)

Birçok kişiye göre Marakeş’in labirente benzeyen dar pazarlarını gezmek, listede ilk yapılması gerekenlerin başında geliyor. Birşey satın almak istemeseniz bile film setini andıran sokaklarda gezmek, insanları ve hayatın akışını izlemek başlı başına bir deneyim. Ama uyarmak zorundayım el yapımı rengarenk babuşlardan, çanak çömleklerden, kilimlerden almazsanız dönüşte pişman olabilirsiniz. Pazarlık yapmaktan hoşlanmıyorsanız size söylenilen fiyatın yarısını söyleyin vermezlerse yolunuza devam edin hemen arkanızdan gelip verdiğiniz fiyatı kabul edeceklerdir burada sistem bu şekilde işlemektedir.

 

marakeş'te gezilecek yerler5

7- Ali Bin Yusuf Medresesi

1565 senesinde Saadian Hanedanı tarafından yaptırılan medrese, Fas’ta zamanının en büyük dini eğitim veren okullardan biridir. İsmini şehri genişleten ve nüfuzunu artıran Sultan Ali ibn Yusuf’tan almıştır. 132 yatakhanesi bulunan medresede eski zamanlarda 900 öğrenci avludaki havuzuzun etrafında toplanıp dini eğitim alırmış. Nefes kesici güzellikteki avlusu, duvarlarına işlenmiş mozaikleri ile Bin Yusuf Medresesi Marakeş’te gezilecek yerler arasında yerini alıyor. 

 

marakeş'te gezilecek yerler10

 

8- Gueliz

Marakeş’in Modern yüzü olan Gueliz, yoğun kalabalıklardan ve pazarlık yaparak alışveriş yapmaktan bunalanların mola vermek adına gidebileceği lüks bir semttir. Avenue Mohammed V Caddesi Gueliz’in en ünlü noktasıdır ve ilk bakışta Fransa’yı anımsatabilir. Zara, Starbucks gibi markaların bulunduğu semtte şık butikler, ünlü restoranlar ve modern yapıları olan uluslararası oteller bulunmaktadır. Majorelle Bahçeleri şehrin modernleştiği bu bölümde yani Gueliz’de konumlanmıştır.

 

marakeş'te gezilecek yerler8

9- Atlas Dağları ve Çölde Kamp

Marakeş’e kadar gelmişseniz ve büyük kumulların bulunduğu dünyaca ünlü Sahra Çölü’ne gidecek zamanınız yoksa şehre 1 saat uzaklıkta bulunan Agafay Çölü’nde bulunan kamp alanlarında çadırda kalabilirsiniz. Atlas Dağları’nın yanıbaşında bulunan Agafay’ın çölü dev kumullar yerine kayalık bir yapısı sahiptir. Kamp alanlarında ateş etrafında keyifli zaman geçirip, karanlıkta pırlanta gibi duran samanyolunu seyre dalabilir, develerle gezebilirsiniz. Bu alanda otel olmadığından küçük çadırlarda kalarak Fas seyahatinize unutulmaz anlar katabilirsiniz. Detaylı bilgi almak isteyenler bölgedeki Terre des Etoiles, La Pause Marrakech, Scarabeo gibi kamp alanlarıyla iletişime geçebilir. Dilerseniz Yüksek Atlas Dağları olarak geçen bölgedeki Asni ve İmlil gibi Berberi köylerini ziyaret edip, Asni’de Richard Branson’a ait olan dillere destan otel Kasbah Tamadot’ta kalabilir veya yemek yemek için uğrayabilirsiniz.

 

 

”Fas’ta Ne Yapılır?” Yazısını Okumak için Tıklayın.

”Marakeş Rehberi” için Tıklayın.

”Marakeş’te Gezilecek Yerler” Yazısı için Tıklayın.