Meksika’nın Yucatan Yarımadası’na gitmek için çok fazla sebebiniz olsa da berrak turkuaz sular, etkileyici Maya Kültürü ve tabi ki müthiş Meksika yemeklerinin varlığı oldukça cazip geliyor. İster tüm gününüzü sıcacık güneşin altında bir sakin bir plajda geçirin, ister Maya’lar zamanından kalma yapıları gezin Yucatan kesinlikle çok keyfili anılar biriktirebileceğiniz bir yer. Bunlara ek olarak yarımadanın her yerinde bulunan yeraltı mağaraları ise macera ve dalmaktan hoşlananlar için biçilmiş kaftan.


meksika gezi rehberi

Kukulkan Piramidi

Mel Gibson’ın Apocalypto filminde piramidin tepesinden yuvarlanan kurbanın başını hatırlarmısınız bilemem ama benim hala hatırladığım kesin. Kukulkan Piramid’i işte bu filmde geçen piramidin ta kendisidir. Chichén Itzá’nın en ünlü 7 yapısından biri olan Kukulkan Piramidi’ni gördüyseniz dünyanın en önemli yapılarından birini gördüğünüz için listenize kocaman bir check işareti atabilirsiniz. Birde içine girişin yasak olduğu bu yapının önünde tarihe geçecek güzel bir fotoğraf çektirdiyseniz tamamdır.

 

meksika gezi rehberi

Cenote Ik Kil

Meksika’nın en meşhur cenotesini (yer altı mağarası) tepeden gördüğünüz anda yaklaşık bir 5 saniye gözlerinize inanamayacağınızın garantisini şahsen verebilirim. Hele siz içinde yüzerken aşağıdan güneş huzmelerinin bu serin yer altı mağarasına düşüşünü izlemek inanılmaz bir deneyim. Şimdiden uyarayım eğer yüzmeyi düşünüyorsanız can yeleği girmeyi unutmayın çünkü su tatlı olduğundan var gücüyle sizi aşağı çekecektir ve yeleksiz 5 km koşmuş gibi hissedeceksiniz tecrübeyle sabittir.

 

meksika gezi rehberi

Tulum

Tulum, hakkında yüzlerce kitaplar ve şiirler yazılacak güzellikteki plajları ve yaydığı genç bohem tarzıyla ruhunuzu 10 yaş gençleştirecek. Salaş bir plajda güneşin altında Bob Marley dinleyerek serin içeceğinizi büyük bir keyifle içebileceğiniz bir yer arıyorsanız Meksika’nın Tulum plajları tam size göre. Antik Maya Kenti de burada bulunduğundan buraya gelip hem kültür tatili hem de plaj tatili yaparak bir taşla iki kuş vurabilirsiniz.

 

 

meksika gezi rehberi

Chichén Itzá

Valladolid ve Mérida arasında yer alan, Kristof Kolomb öncesi dönemde kurulmuş bir Maya kenti olan Chichén Itzá Mayalardan günümüze kadar kalan en büyük Maya Kentlerinden biridir. Dünyanın geri kalanından izole yaşayan ve oldukça ileri bir uygarlık olan Mayaların nerede ne şartlarda yaşadığına tanıklık etmeyi kim istemez. Öyleyse Mayaların ihtişam ve ihtiras dolu yaşamına adım atmaya hazır olun.

 

 

meksika gezi rehberi

Karakol Gözlemevi

Hatırlarsanız, 21 Aralık 2012’de dünyanın sonu geliyor diye bütün dünya ayağa kalkmış hatırı sayılır bir insan topluluğu hazırlıklarını yapmıştı. Rus zenginlerinin ton ton konserve yiyecek sipariş verdiklerini ve özel sığınaklar hazırladıklarını okuduğum haber dün gibi. İşte Mayalıların bu tarihi ve takvimleri oluşturdukları ve gökyüzünü izledikleri gözlemevinin adı Karakol Gözlemevidir. Chichén Itzá’da restore edilmiş önemli yapılarından biridir.

 

meksika gezi rehberi

Cozumel Adası

Eğer renkli balıklar eşliğinde kocaman bir havuzda dalmaktan hoşlanıyorsanız ve biraz daha sessiz bir yer arıyorsanız Cozumel tam size göre bir yer. Mayaların yarımadada ilk yerleştikleri yer olarak kabul edilen Cozumel Adası’nda dileyen Mayalardan kalan yapıları gezebilirken dileyen ise tarihin etkileyici sayfalarına göz atabilir.

 

 

meksika gezi rehberi

Playa del Carmen

Yarımadadaki en iyi plajları bulabileceğiniz hip ve şık Playa del Carmen, Playa Mamitas gibi plajlara ev sahipliği yapmaktadır. Eğer aradığınız turkuaz suların okşadığı beyaz kumsallarsa Playa del Carmen gitmek için doğru adres olacaktır. Playa del Carmen’e gitmişken arabaların girmediği özellikle akşamları restoranlar, alışveriş merkezleri ve gece kulüpleri ile cıvıl cıvıl olan Quinta Avenida’ya (Fifth Avenue) gitmek dönmemek lazım.

 

meksika gezi rehberi

Xcaret,Xplor veya Xelha parklarından birine mutlaka gitmek.

Disneyland’ın Meksika temalısı diyebileceğim her dakikası atraksiyonlarla dolu olan parklardan birini  seçip gününüzü gün etmenizi öneririm. Hem eğlence hemde aksiyonun bulunduğu, yeraltı mağaralarında yüzdüğünüz Xcaret’i mutlaka görmeli. Xplor ise isminden de anlayacağınız gibi tamamen macera ve adrenalin odaklı bir eğlence parkıdır. Zip Line yapıp, mağaraların arasında rafting yapabileceğiniz, amfibi arabalarla unutulmaz anlar yaşayabileceğiniz büyüklere hitap eden bir yerdir.

 

 

meksika gezi rehberi

Valladolid Kasabası

İspanyol Kolonyal Döneme ait mimari tarzıyla sizi adeta birkaç adet yüzyıl öncesine saniyeler içerisinde götürecek bir kasaba Valladolid Kasabası. Pastel renklerle boyanmış bu enerjisi yüksek kasabada sokak aralarında gezip fotoğraf çekerken kendinizi adeta bir film stüdyosunun içindeymiş gibi hissedeceksiniz.

 

 

 

meksika gezi rehberi

 

Cenote Dos Ojos

Yucatan ve Meksika denilince akla ilk macera dolu yeraltı mağaraları geliyor. Burada bir çok yeraltı mağarası olsa da, Cenote İk Kil’e göre profesyonel dalan ve dalış sertifikası olanların dalış yapabileceği bir yer altı mağarası. Daracık mağaraların içinden dalış ekipmanlarıyla dalmak ilginizi çekiyorsa, daha önce birçok kez daldıysanız ve klostrofobiniz yoksa burası tam size göre bir yer.

 

 

Detaylı Meksika – Yucatan Rehberi için tıklayın!

Los Cabos, Meksika ; Kaliforniya’nın Arka Bahçesi yazısı için tıklayın!