Paris’in çiçeklerle bezeli rengarenk sokağı Rue Cremieux, Londra’nın Portobello Caddesi ve Nothing Hill’e benzerliğiyle anılmaktadır. Çok uzun bir cadde olmasa da oldukça renkli ve harika fotoğraflar çıkarabileceğiniz bir yer. Şehrin ortasında sakinliğiyle ön plana çıkan cadde, Haussmann tarzı inşaa edilmiş ve pastelin tonlarına boyanmış binalarıyla kalpleri kazanmayı başarıyor. Paris’e gelindiğinde bu harika caddeyi keşfetmeden dönmemek gerekiyor.

 

Rue Crémieux 5

 

1865 senesinde cadde ilk kurulduğunda Millaud ismini almışken daha sonra dönemin adalet bakanını olan Adolphe Cremieux’nun ismini almıştır. Caddenin sakinleri bu caddeyi korumak için özel bir çaba gösterdiği biliniyor. Evlerin boyalarının güzelliği ve girişleri süsleyen çiçeklerden bunu anlamak oldukça kolay. 1910 senesinde Siene Nehri taştığında bu cadde tamamen sular altında kalmış. 8 numaralı bina su baskını sırasında, suyun geldiği noktayı levha ile işaretlemiş.

 

rue cremieux

 

Bu caddeyi ararken biraz uğraştığımı itiraf etmeliyim. Ne sorduğum resepsiyon görevlisi biliyordu ne de taksici. Google Maps’e yazmayı denediğimde hemen Rue Cremieux caddesini buldu fakat yanlış caddeyi bulmuş. Paris’te kaldığım son gün erkenden uyanıp buraya gelmeye karar vermiştim ve oldukça kısıtlı bir zamanım vardı çünkü havalimanında olmam gerekiyordu. Zamanım azaldığı için ya pes edecektim ya da şansımı zorlayacaktım. İnternette birkaç araştırma yaptıktan sonra caddenin Rue de Bercy ile Rue de Lyon arasında olduğunu öğrendim. Ayrıca navigasyona Hotel Mignon yazınca caddeyi elimle koymuş gibi buldum. Buraya metro ile gelmek isterseniz M5 hattına binip Quai de la Rapée istasyonunda inmeniz gerekiyor.

 

Rue Cremieux 4

 

Rue Crémieux 2