Tayland

Tayland-32

Tayland

Güneydoğu Asya’nın günümüze kadar sömürgeleştirilmemiş tek ülkesi olan Tayland kültürünün neden bu kadar bozulmamış ve el değememiş olduğunu anlamak pek de zor değil. Bu farklılık her sene milyonlarca turisti kendine çekmeyi başarıyor. Beni de bundan tam sekiz sene önce çekmişti. Aradan geçen zaman içinde Bangkok, Manhattan ile yarışır hale gelmiş, trafik ve kaos dozunu arttırmış ve ucuz bıraktığım bu ülkede hayat daha da bir pahalılaşmış. Diğer gittiğimiz Chiang Mai şehri ve Ko Samui adası ise Bangkok’a göre daha huzurlu, sakin bir portre çiziyor. Daima gülen yüzleri, kendilerine has meyve ve sebzelerinden oluşan farklı mutfağı, ihtişamlı tapınakları ile kültür avcısı bir gezgin için görülesi bir rota olacaktır. Tayland anayasal monarşi ile yönetiliyor. 80’li yaşlarında olan krallarına saygıları çok büyük. Söylenene göre dünyada en çok tahtta kalan kral ünvanını taşıyormuş. Nüfusunun %95’i budist olmasından kaynaklanan hoşgörü ve güler yüz tüm ülkeye hakim.

Tayland-21Bangkok

Tayland’ın en büyük şehri ve başkenti olan ‘’melekler şehri’’ 12 milyon nüfusu ile dünyadaki en kalabalık şehirler listesinde yerini çoktan almış. Trafik neredeyse Bangkok ismiyle özdeşleşmiş. Sayısı her gün artan alışveriş merkezleri, korkutucu yükseklikteki gökdelenleri, keşmekeş pazarları, gösterişli tapınakları, insanı bunaltan sıcağı ve her an sizden para koparmaya hazır turist avcıları bu şehre gelir gelmez gözünüze çarpacak olanlardan yalnızca birkaçı. Şehirde turistik açıdan tapınaklar haricinde görülecek çok bir şey yok. Genelde alışveriş ağırlıklı bir tatil geçirebileceğiniz Bangkok’ta aklınıza gelebilecek tüm dünya markalarının mağazalarını bulmanız mümkün. Şehirde her şey ülke geneline göre pahalı. Pazarlık yapmadan adım bile atmamanızı öneririm ama yine de kazıklanma ihtimaliniz çok yüksek. En güzel ulaşım yolu birçok bilindik ve popüler semtlerden geçen Sky Train dedikleri şehrin üzerinden geçen hızlı tren. Tay ve Japon yemeklerini çok severim diyorsanız Bangkok sizin için tam bir yemek cennetine dönüşecektir ama çok sevmiyorsanız o zaman aç kaldınız. Otel seçeneği çok fazla ve hemen hemen tüm bilindik otellerin şubeleri mevcut. (Biz tam merkezde bulunan Hansar Otelinde kaldık temiz ve güzeldi.)

Büyük Saray’a (Grand Palace) gidip gösterişli tapınakları ve zümrüt buddha’yı görebilirsiniz. Buraya girişte çok sıkı kıyafet kontrolü yapılıyor. Askılı t-shirt, şort veya taytla içeri kesinlikle giremiyorsunuz ona göre kıyafet giyin. Daha sonra Bangkok’un en eski kraliyet tapınağı Wat Pho (8:00-18:00), Wat Arun (8:30-17:30),  Altın buddhanın bulunduğu Wat Traimit Tapınağı görülecek yerler arasındadır. Ünlü gece pazarı Patpong pazarına uğramak isterseniz sizi barlarına çekmek isteyenlere dikkat edin ve alışveriş sırasında iyi pazarlık yapın. Çok sık duyacağınız bir başka gezi ise yüzen pazar yani Damnoen Saduak kasabasındaki Floating Market. Otantik bir yanı olmayan ve sadece turistleri eğlendirmek için kurulmuş bu pazarda tek bir yerlinin alışveriş yaptığını göremezsiniz. Buraya ulaşabilmek için şehirden yaklaşık birkaç saati aşan bir yolculuk yapmanız gerekiyor. Taksiciye mutlaka sizi Saudak kasabasının merkezine götürmesini söyleyin aksi takdirde sizi komisyon aldığı kişi başına 2000 baht istedikleri özel bir tekne kiralama yerine götürür. Normalde kanalda 150 bahta gezebilirken boşuna bizim yaptığımız hataya düşmeyin. Bu arada pazarda her şey olduğundan daha pahalı ve Tayland’ın neresine giderseniz gidin aynı ürünlerle karşılaşacağınızdan alışveriş için acele etmeyin.

Tayland-12Chiang Mai

Yeni şehir anlamına gelen Chiang Mai, Bangkok’un 700 km kuzeyinde ve ülkenin en yüksek dağlarının olduğu bir lokasyonda bulunmaktadır. Burayı tercih etmemizin en büyük sebebi yok olmaya yüz tutmuş kabileleri görebilmek ve etrafında yapılacak muazzam derecede atraksiyonun mevcut olmasıydı. Şehre ilk girdiğinizde Bangkok’a kıyasla bir kasabayı andıracak, hatta ”Bu kadar küçük bir şehirde ne yapılır acaba?” diye bile düşüneceksiniz ama daha sonra görülecek bir sürü zenginliği ve fotoğraf cenneti olduğunu anlayınca, geldiğinize çok sevineceksiniz. Chiang Mai diğer şehirlere göre hem alışveriş, hem ulaşım, hem de yeme içme bakımında çok daha uygun. Ulaşımı yürüyerek veya tuk-tuk kullanarak sağlayabilirsiniz. İki saatlik bir Thai masajını 200 Baht’a (12 tl) yaptırabilir, çok uygun fiyatlara kaliteli yemekler yiyebilirsiniz. Gece kurulan uygun fiyatlı pazarları ile Chiang Mai oldukça ünlüdür. Gündüz kimsenin dolaşmadığı ıssız sokaklar, havanın kararmaya başlaması ile ışıl ışıl pazar alanlarına dönüşüyor.

Şehir içi ve şehir dışı olarak yapılacakları ikiye ayırmak daha doğru olur. Şehir içi tapınak ve kutsal mabed ziyaretleri ile geçerken, şehrin dışında ise çok farklı maceraları deneyimleyerek geçer. Eski şehirdeki Wat Chiang Man (9:00-17:00), yine birbirine yakın olan Wat Chedi Luang (8:00-18:00) , Wat Phra Singh (8:00-18:00), Wat Suan Dok (8:00-18:00) ve son olarak Wat Jet Yot(8:00-18:00) görülebilecek tapınaklardan. Tabiki bunların hepsini görmek zorunda değilsiniz. Tayland tapınaklar ülkesi olduğundan hepsi birbirine benzeyen bu tapınakların en bilindiklerini gezmeniz daha doğru olacaktır. Akşamları kurulan pazarlara mutlaka gidilmeli. En ünlüsü Pazar günü kurulan  Sunday Night Walking Market fakat haftanın yedi günü her sokak köşesinde pazar bulabilmeniz mümkün. Masaj yaptırmaktan hoşlanıyorsanız çok cüzi fiyatlara muhteşem masajlar yaptırabilirsiniz. Eğer daha önce yaptırmadıysanız özellikle Tayland’da yapılan”Thai Masajını”deneyin. Yağsız ve rahat pijamalar eşliğinde esnetme odaklı yapılan bu masaj tüm masajların kralı ünvanını alacak kadar rahatlatıcı. Şehir dışındaki yapılacaklar için genelde bir tur firmasıyla anlaşmanız daha uygun olacaktır. Fiyatlar bu şehirde diğer ülkelere oranla daha uygun olduğu ve minimum bir saatlik mesafelerde bulunduğu için en iyisi sokaklarda gezerken etrafta gözünüze kestirdiğiniz ciddi görünümlü bir tur firması ile anlaşın. Biz ilk gün önce sallarla Rafting yapıp oradan sonra Fillerle Safari yapıp daha sonrada yaptıkları gösterileri izledik. Yine aynı gün Lahu, Akha ve Kayan Kabilelerini ziyaret ettik. Aralarında en çok ilgi gören ”long-necked” olarakta bilinen zürafa boyunlu kadınların köyü oluyor. Sayıca çok azlar ve aslen Burma’dan Tayland’a gelmişler. Söylentilere göre Burma’ya geri gönderilme gibi bir durumları varmış.

(Keyifleri oldukça yerinde, elleriyle yaptıkları atkıları, bileklikleri size satmak için yanlarına çağıracaklar ve birşeyler satın aldığınız takdirde fotoğraf çekmenize izin vereceklerdir.) Köy ziyaretinden sonra Tiger Kingdom’a yani boy boy kaplanların bulunduğu ve onlarla yakın temasta bulunup bol bol fotoğraflayacağınız ”Kaplan Krallığı’na” gittik. Kedi sahibi ve kedigil hayranı olarak tüm boy kaplanlarla zaman geçirip, evdeki kedimizin özlemini kaplanları severek giderdik. Sorduğunuzu duyar gibiyim, ilaçlı değiller ve hiç bir tehlikesi yok. Senelerdir kedisi olan biri olarak vücut dilleri gayet insancıl ve sakindi. Sadece kafalarını ellemeyin yeter. Gün daha bitmedi buradan bir de Orkide Çiftliğini gezdikten sonra günümüzü dolu dolu geçirdik ve tüm bunlara kişi başına 1200 baht verdik. Fiyatın içinde öğle yemeği, otelden alma bırakma ve rehber hizmeti dahildi. Bir tek kaplanlar için para ödedik. Kaplanların fiyatlarını görmek için burayı tıklayın. Bütün bu gördüklerimiz çok keyifliydi fakat macera severlerin yapmadan asla dönmemeleri gereken Flight of The Gibbon isminde balta girmemiş yağmur ormanında bir ağaçtan diğer ağaca çelik halatlardan uçarak geçtiğiniz muhteşem bir atraksiyon var. Fiyatı kişi başına 3300 baht civarında. Şehire yine bir kaç saat uzaklıkta bulunan muhteşem güzellikteki Doi İnthanon Dağı’na (Tayland’ın en yüksek dağı) yürüyüşe veya fotoğraf çekimine gidebilirsiniz. Son olarak bahsetmek istediğim ve şehir dışında olan bir tapınak var. Şehirdeki tapınaklardan daha gösterişli ve dağın tepesinde yapılmış Wat Doi Suthep. Uçakla geçerken ağaçların arasından altın rengi kubbesiyle turistlere göz kırpıyor.

Tayland-25Koh Samui

Samui, Phuket adasından sonra ülkedeki en büyük ikinci adadır. 2004 yılındaki tsunamiden Ko Samui hiç etkilenmezken, Phuket yerle bir olmuş. Bu olay sonrasında Ko Samui daha tercih edilen bir tatil mekanı haline gelmiş. Denizi, güneşi, çeşit çeşit restoranları ile kesinlikle çok keyifli bir yer ama resimlerdeki Maldivlere benzeyen denizine çok aldanmayın. Sanırım eskiye oranla adanın çevresindeki sular kirlenmiş ve berraklığını yitirmiş. Tongsai Bay gibi bir otelde konaklamamıza rağmen suya düşen deniz gözlüğünü başka bir deniz gözlüğüyle bulamadık, gözlük kayıplara karıştı. Tekneyle bir saat uzaklıktaki adalara giderseniz suyun ne kadar temiz ve berrak olduğunu göreceksiniz. Tavsiyem otel araştırırken plajını da araştırmanız. Eğer hiç riske atmak istemiyorsanız bizim dalmaya gittiğimiz Koh Tao adasına kurulmuş bungalov tarzı oteller vardı, şimdiki aklımız olsaydı ne yapar eder o cennet adada kalırdık. Eğer kalabalık ve canlı bir yerde kalmak istiyorsanız Chaweng Plajı tam size göre, ama eğer daha sakin bir yer isterseniz Maenam, Choeng Mon ve Bo Phut bölgelerine gidin. Adayı gezmek için tuk-tuk, motorsiklet, taksi veya dolmuşa benzeyen kamyonetlere (songthaew) binebilirsiniz. Taksiler adada oldukça pahalı ve genelde tek vesait 400 baht tutuyor. Motorsiklet kiralamak ise oldukça tehlikeli çünkü kimse kurallara uymuyor. Yolda giderken kan revan içinde kaç tane turist gördük gözümüz korktu.

Akşam saatlerinde Chaweng’eveya Bo Phut’taki Fisherman’s Village’a gidip, yemek yiyip sonrasında yürüyüş yaparak güzel saatler geçirebilirsiniz. Ko Taoadasında şnorkel ile dalıp renkli balıklarla yüzebilir veya Ang Thong NationalPark’ın doğal güzelliğini keşfedebilirsiniz. Masaj seviyorsanız adanın en ünlü yağmur ormanlarının içine konumlanmış Tamarind Springs’in yolunu tutabilirsiniz. Lamai’daki ilginç:) taş oluşumlarını ziyaret edip, 12 m büyüklüğündeki denize nazır buddha heykelini Wat Phra Yai’da görebilirsiniz.Kaldığınız otelde Thai yemek kursuveriliyor olması muhtemel, eğer ilginiz varsa yemek kursuna katılıp keyifli saatler geçirebilirsiniz.

Tayland-26Limon otu, sarımsak, baharat, balık sosları, hindistan cevizi sütü, kişniş ve bol acı ağırlıklı içeriğe sahip olan Tay mutfağı şimdiye kadar karşılaştığınız tüm lezzetlerden daha farklı ve iddialı olduğunu denediğiniz an kanıtlayacaktır. Acı, ekşi ve tatlı genelde bir arada kullanılır, mesela noodle çorbası sipariş veren bir Tay’ın içine hem toz şeker, hem acı, hem de ekşi sosu koyduğunu görebilirsiniz. Genelde yemeklere lapa pilav eşlik eder. Deniz mahsülleri ve mavi yengeç çok tercih edilir. Sokakta veya pazarda böcek, sincap hatta fare gibi hayvanların satıldığını görebilirsiniz ama bu herkesin yediği anlamına gelmiyor, bazı Taylar böcek seven olarak bilinmekten hiç hoşnut değil. Sokak yemeği oldukça popüler, her yerde kurulu küçük tezgahlarda yemek yapan insanlarla karşılaşabilirsiniz. Ne kadar temiz olduğunu bilemem ama gözünüz önünde yapılıyor olması içinizi rahatlatabilir. Pad Thai ve Tom Yam çorbası en ünlü yemeklerinden. Karidesli, tavuklu, etli olarak içerikleri değişir. Bizim coğrafyamızda yetişmeyen ve popüler olmayan rambutan, mangostan, longan gibi birçok egzotik meyve çeşidine de sahipler. Durian meyvesini daha önce duymadıysanız, kokusu sizi mutlaka bulacaktır. Daha çok lağım kokusunu andırdığı için uçaklara, otobüslere veya otele bu meyve ile girmeniz yasak.

Tayland-30Ahşap oyma duvar süsleri, bronz heykeller, filler, buddha heykelleri, renkli kağıtdan şemsiyeler, Tay ipeğinden eşarplar veya kıyafetler, ve yerel sanatçıların yaptığı yağlıboya karakalem tablolar alınabilinecek hediyelik eşyalar arasında sayılabilir. Tepe kabilelerini (Hill Tribes) ziyaret ederseniz kendi elleriyle dokudukları takılarından ve eşarplardan almayı unutmayın. Bolca boş zamanları olduğundan başka bir yerde bulamayacağınız el işlerini satın alarak onlara da destek olmuş olursunuz. Tayland ayrıca şipşak terzileri ile ünlüdür. Gidersiniz hemen ölçünüzü alırlar ve dilediğiniz gömleği, takım elbiseyi veya bayan elbisesini akşama kadar dikip otelinize yollarlar. Biz denemek için akşamına gömlek diktirmiştik fakat kolları öyle kısaydı ki gömlek giyilmeyecek durumdaydı. Dolayısıyla çok da profesyonel olmadıklarını gördük. Değerli taşların satıldığı mücevherat mağazalarının çok olduğunu göreceksiniz. Mücevherlerin fiyatları bizim fiyatlarımıza göre çok daha pahalı. Fiyatları az çok bilmesem ve şüphelenmesem değersiz taşları iki kat fiyatına satacaklardı. Kuyumcu değilseniz paranızı kendinize saklayın yoksa dolandırılmanız an meselesi.

Tayland

Namibya

Namibya

Machu Picchu

Machu Picchu

Los Angeles

Los Angeles

Toskana

Toskana

Marakeş, Fas

Marakeş, Fas

Izlanda

Izlanda

Malta

Malta

Myanmar

Myanmar

Provence

Provence

Moğolistan

Moğolistan

Mardin

Mardin

Japonya

Japonya

Bali, Endonezya

Bali, Endonezya

Avusturya

Avusturya

Dubai

Dubai

Bled Gölü, Slovenya

Bled Gölü, Slovenya

Norveç

Norveç

Yucatan, Meksika

Yucatan, Meksika

Kadim Galeri

Kadim Galeri

Sokaklar Galeri

Sokaklar Galeri

Hayvanlar Galeri

Hayvanlar Galeri

Soyut Galeri

Soyut Galeri

Yemek Galeri

Yemek Galeri

Manzara Galeri

Manzara Galeri

Portre Galeri

Portre Galeri

Simgeler Galeri

Simgeler Galeri

Kudüs, İsrail

Kudüs, İsrail

Mahe, Seyşeller

Mahe, Seyşeller

Kopenhag, Danimarka

Kopenhag, Danimarka

Stockholm, İsveç

Stockholm, İsveç

Endülüs, İspanya

Endülüs, İspanya

Sharm El Sheikh, Mısır

Sharm El Sheikh, Mısır

Londra, İngiltere

Londra, İngiltere

Edinburg, İskoçya

Edinburg, İskoçya

Bakü, Azerbaycan

Bakü, Azerbaycan

Kapadokya

Kapadokya

Pekin, Çin

Pekin, Çin

Beyrut, Lübnan

Beyrut, Lübnan

Chiang Mai & Bangkok, Tayland

Chiang Mai & Bangkok, Tayland

Angkor Wat, Kamboçya

Angkor Wat, Kamboçya

St.Petersburg, Rusya

St.Petersburg, Rusya

Helsinki, Finlandiya

Helsinki, Finlandiya

Petra, Ürdün

Petra, Ürdün

Zürih, İsviçre

Zürih, İsviçre

Kuveyt

Kuveyt

Cape Town, Güney Afrika

Cape Town, Güney Afrika

Zanzibar

Zanzibar

Safari, Tanzanya

Safari, Tanzanya

Santorini, Yunanistan

Santorini, Yunanistan

Agra Jaipur Udaipur, Hindistan

Agra Jaipur Udaipur, Hindistan

İtalya

İtalya

Maldivler

Maldivler

Karadağ

Karadağ

Prag, Çek Cumhuriyeti

Prag, Çek Cumhuriyeti

Sarajevo & Mostar, Bosna Hersek

Sarajevo & Mostar, Bosna Hersek

Dubrovnik, Hırvatistan

Dubrovnik, Hırvatistan