Helsinki Helsinki

Helsinki-17Helsinki, Finlandiya

Göller ülkesi Finlandiya hakkında birçok şey duymuştum duymasına ama nedense sıkıcı ve soğuk olabilme düşüncesi, kendimi büyük beklentiler içine sokmamam konusunda beni engelliyordu. Ne de olsa kuzeyde güneşin unuttuğu, soğuğun ve karın taht kurduğu bir ülke ne kadar heyecan verici olabilirdi ki diye düşünmedim değil ama neyse ki boşuna  önyargılı olmuşum. Beş milyon nüfusa sahip olan bu yemyeşil ülkeyi 5 kelimede tanımlamam gerekseydi bunlar;huzurlu, sakin, medeni, ileri ve düzenli olurdu. Helsinki deyince burnuma mor leylakların kokusu geliveriyor. Nerede bizim yaşadığımız trafik çilesi, sıra beklemeler, kaos dolu yaşam nerede Helsinki? Dünya’da sayıca en çok sarışın nüfusunun olduğu Finlandiya’da neredeyse herkes sarışın hem de en açığından. Bunu kuzey ülkelerinde güneşin azlığı (D vitamini azlığı) ve düşük seviyede koyu eumelanin pigmentine sahip olmalarıyla da bağdaştırabiliriz. En güzel ayları yaz ayları ama özellikle Haziran ve Temmuz ayları bir başka oluyor. Hava 23 °C’ye kadar çıkabiliyor ve buna bir de beyaz geceler eklenince gezmek fotoğraf çekmek için size bolca zaman kalıyor. Finlandiya’nın kuzeyinde (Laponya) aylarca güneş hiç batmıyor, yat kalk güneş tepede. Helsinki’de ise saat 23:00′te bile sanki öğleden sonraymış gibi oluyor fakat 00:00′a doğru hava loş bir hal alıyor ve yaklaşık üç saat sonra güneş tekrar doğuyor. Buna şahit olmak inanın benim için inanılmaz bir deneyimdi, bu güzelliği anılarıma ekleyebildiğim için kendimi çok şanslı hissediyorum. Tüm gün geziyorsunuz geziyorsunuz ve inanılmaz yoruluyorsunuz fakat güneş tepede olduğundan saatin ne kadar geç olduğunu saate bakmadan anlayamıyorsunuz. Uyumakta haliyle zorlaşıyor. Bünye karanlığı görmek istiyor, eğer camlardan ışık sızıyorsa ilk günlerde uyumak oldukça zor oluyor. Çok sık rastlayabileceğiniz durumlardan biri ise 15- 16 °C’de siz hafiften üşüyüp mont giyme ihtiyacı hissederken, Finlilerin bikini ve minicik kıyafetlerle dolaşıyor olması olacaktır. Yaz çok kısa sürdüğünden herkes sokaklarda, güneşin maksimum tadını çıkarma derdinde.

Helsinki-3Fin Hükümeti 2009’da bedava internetin her vatandaşın hakkı olduğunu kabul etti ve onayladı. Bu demek oluyor ki internet otellerde, trenlerde, restoranlarda ve havalimanlarında herkese bedava. Sanki kendi ülkenizdeymişsiniz gibi internete girip, herkesle haberleşip bol bol resim yükleyebilirsiniz. Sanatın yeri ve değeri hayatlarında büyük yer kaplıyor, galeri ve müze sayısı oldukça yüksek. Bir zamanlar İsveç’e bağlı olan Finlandiya’da hala yazılı alanların çoğunda hem Fince hem de İsveç’çe yazıyor. Ülkedeki eğitim sistemi dünyada uygulanan en iyi sistemlerden biri sayılıyor. Çocuklar 6.sınıfa kadar sınava tabii tutulmuyor, ailelere yük olmaksızın tüm eğitim masrafları devlet tarafından karşılanıyor. Öğretmenler toplumda çok takdir görüyor yüksek ücretler alarak işlerini ciddiye almaları sağlanıyor, aldıkları çok iyi eğitim ise cabası. Yarışa sokulmuş atlar misali çocuklar birbirleriyle çarpıştırılmadan, stressiz ve huzurlu bir ortamda yetenek ve kapasitelerine göre yönlendiriliyorlar. Devlet çocuk doğuranlara önceki gelirleri oranında maaş bağlayarak yıllık izin hakkı tanıyor ve bebek bakım paketi sunuyor. Vergi oranının %23 olduğu gerçek ama devletin herşeyi karşıladığı göz önünde bulundurulunca bu rakam hiçte fazla değil. Beni en çok hayrete düşüren şey ise bu kadar soğuk olan bir ülkede halkın (müstakil bir ev) aylık ısınma ücretinin ortalama 100 Euro olması. Evet yanlış duymadınız, bize oldukça uzak bir rakam değil mi? İnsanlar evlerinin kapılarını kitleme gereği bile duymuyormuş. Alın size medeniyetin ve gelişmişliğin beşiği tam bir sosyal devlet. Devleti anlatma kısmı biraz uzun sürdü ama sizde takdir edersiniz ki dünyada böyle refah içinde yaşayabilen şanslı insan sayısı oldukça az.

Helsinki’de yapılacak şeyler kısıtlı olsa da görülecek çok güzel yerleri olduğu kesin. Unesco korumasındaki Suomenlinna Adası ilk başta gezilmesi gereken yerlerden biri. Market Meydanından yaklaşık 20 dakikalık bir feribot yolculuğu ile gezebileceğiniz bu eski deniz kalesi ada, yeşillikleri ve manzarası ile öne çıkıyor. Finlileri ellerinde piknik sepetleriyle çimenlere yayılmış bir şekilde görme ihtimaliniz çok yüksek. Uspenski Katedrali ve yakınında bulunan Market Meydanı görülmesi gerekenler yerler arasında. Lutheran Kathedralini,Taş Kilise’yi (Temppeliaukio), Seurasaari AçıkMüzesi’ni, Ateneum Sanat Müzesi’nive Natural History Museum’u şehirde mutlaka görülmesi gereken yerler arasında sayabiliriz.

Fin mutfağında ağırlıklı olarak balık ve tam tahıllar kullanılmaktadır. Rus ile İsveç mutfağı benzerlik gösterirken, Fin ile Türk damak tadı arasında büyük farklılık olduğundan çok farklı gelebilir. Fin yemeklerini tatmak isteyenler Zetor Restoran’ı deneyebilirler. Fin mutfağı haricinde yemek  için Vapiano (Italyan) veya mehşur Aleksanterinkatu Caddesindeki Santa Fe (Meksika) tercih edilebilir.

Helsinki-4Finliler kıyafetlerine ve şıklıklarına diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi pek önem vermediklerini söylesek yeridir. Gelişmişliğin bir açılımı olduğunu düşündüğüm bu tüketmeme ve lüksten zevk almama durumu bu ülke için geçerli olduğundan alışveriş yapmak için çok fazla mağaza ile karşılaşmayacaksınız. En ünlü alışveriş mekanları La Fayette veya La Rinascente benzeri olan (biraz daha sönüğü) Stockmann ve Aleksi 13. Hediyelik eşyalarda Ren geyikleri popüler olduğundan bolca post, geyik boynuzundan yapılmış hediyelikler, bahtaniyeler, tüylü şapkalar, eldivenler göreceksiniz. Kişisel tercihim hayvanların maddi çıkarlar uğruna ve eğlence uğruna katledilmemesi olduğundan satın almayı tercih etmedim ama tabi bu kültürlerinde olduğu için saygı duyarım. Şehirdeki en büyük ve güzel hediyelik eşya dükkanı tartışmasız ”Kankurin Tupa” isimli mağaza.

Helsinki

 

Kısa Kısa

  • Parklardaki dondurma hırsızı martılara dikkat! Benim dondurmamı kaşla göz arasında bir güzel mideye indirdiler.
  • Saunaları ile ünlü bu ülkede saunaya girmeden dönmeyin.
  • Finlandiya’nın yaz zamanı güzel olduğu gibi kışın Aralık ayında Lapland yani Laponya kış tatili için birçok açıdan macera dolu bir tatil vaad ediyor. Hem Kuzey Işıklarını görme lüksüne sahip oluyorsunuz hemde atraksiyonlarla dolu bir yılbaşını Noel babanın Lapland’daki evini ziyaret ederek geçiriyorsunuz.
  • Taksiler oldukça konforlu, taksimetreleri olduğu gibi kredi kartı ile ödeme seçeneği sunuyorlar.
  • Dünyaca ünlü ve en popüler markaları Nokia. Diğer akıllı telefon firmalarının tahtını salladığı ve bu yüzden bir sürü işçi çıkardığı Helsinki’de konuşulanlar arasındaydı.
  • Organik tüketimde Finlandiya dünya genelinde ilk sıralarda. Doğal yaşama çok önem veriyorlar. Stockmann’da yiyecekten, kozmetiğe birçok organik ürüne ulaşabilmeniz mümkün.
Namibya

Namibya

Machu Picchu

Machu Picchu

Los Angeles

Los Angeles

Toskana

Toskana

Marakeş, Fas

Marakeş, Fas

Izlanda

Izlanda

Malta

Malta

Myanmar

Myanmar

Provence

Provence

Moğolistan

Moğolistan

Mardin

Mardin

Japonya

Japonya

Bali, Endonezya

Bali, Endonezya

Avusturya

Avusturya

Dubai

Dubai

Bled Gölü, Slovenya

Bled Gölü, Slovenya

Norveç

Norveç

Yucatan, Meksika

Yucatan, Meksika

Kadim Galeri

Kadim Galeri

Sokaklar Galeri

Sokaklar Galeri

Hayvanlar Galeri

Hayvanlar Galeri

Soyut Galeri

Soyut Galeri

Yemek Galeri

Yemek Galeri

Manzara Galeri

Manzara Galeri

Portre Galeri

Portre Galeri

Simgeler Galeri

Simgeler Galeri

Kudüs, İsrail

Kudüs, İsrail

Mahe, Seyşeller

Mahe, Seyşeller

Kopenhag, Danimarka

Kopenhag, Danimarka

Stockholm, İsveç

Stockholm, İsveç

Endülüs, İspanya

Endülüs, İspanya

Sharm El Sheikh, Mısır

Sharm El Sheikh, Mısır

Londra, İngiltere

Londra, İngiltere

Edinburg, İskoçya

Edinburg, İskoçya

Bakü, Azerbaycan

Bakü, Azerbaycan

Kapadokya

Kapadokya

Pekin, Çin

Pekin, Çin

Beyrut, Lübnan

Beyrut, Lübnan

Chiang Mai & Bangkok, Tayland

Chiang Mai & Bangkok, Tayland

Angkor Wat, Kamboçya

Angkor Wat, Kamboçya

St.Petersburg, Rusya

St.Petersburg, Rusya

Helsinki, Finlandiya

Helsinki, Finlandiya

Petra, Ürdün

Petra, Ürdün

Zürih, İsviçre

Zürih, İsviçre

Kuveyt

Kuveyt

Cape Town, Güney Afrika

Cape Town, Güney Afrika

Zanzibar

Zanzibar

Safari, Tanzanya

Safari, Tanzanya

Santorini, Yunanistan

Santorini, Yunanistan

Agra Jaipur Udaipur, Hindistan

Agra Jaipur Udaipur, Hindistan

İtalya

İtalya

Maldivler

Maldivler

Karadağ

Karadağ

Prag, Çek Cumhuriyeti

Prag, Çek Cumhuriyeti

Sarajevo & Mostar, Bosna Hersek

Sarajevo & Mostar, Bosna Hersek

Dubrovnik, Hırvatistan

Dubrovnik, Hırvatistan