Kopenhag

Kopenhag-4

Kopenhag, Danimarka

Dünyanın en yaşanılası şehirleri listesinde diğer şehirlere tepeden bakan Kopenhag gerçekten de bu ünvanı hak edecek niteliklere sahiptir. Yılın neredeyse yarısından fazlasını karanlık ve soğuk bir şekilde geçiren bir coğrafyada olmasına rağmen bu topraklarda yaşayan insanlar kendilerine tasarımda öncü, gastronomide ünlü ve şehir planlamasında rakipsiz yüksek standartlı bir hayat kurmuşlardır. Nedense herkes Avrupa’yı gezerken İskandinav ülkelerini gezmeyi soğuk ve pahalı diye en sona bırakır. Kopenhag’ı Avrupa’da klasik ve birbirine benzeyen herhangi bir  şehir olarak hayal ediyorsanız yanılıyorsunuz. Gezmeye başlar başlamaz ne kadar farklı olduğunu göreceksiniz. Stockholm’den trenle 5 buçuk saatte ünlü Oresund Köprüsünden geçerek Kopenhag’a ulaştık. Mevsiminde gitmediğimiz için hava oldukça serindi fakat bebekle seyahat ediyor olmamıza rağmen korktuğumuz gibi olmadı. Kopenhag diğer İskandinav şehirlerine göre coğrafi olarak daha güneyde, dolayısıyla daha ılıman. Bu ılıman hava kendini pozitif anlamda kalabalıklara ve sokaklara yansıtmış. İskandinav ülkelerinde bebeklere ve çocuklara her zaman değer verildiğinden ne sokakta, ne de metroda ne de restoranlarda zorluk yaşıyorsunuz. Çocuğunuz olduğunda her zaman öncelik görüyorsunuz. Bu kadar kibarlığa alışıp dönüşte Kopenhag havalimanında uçağı beklerken kucağınızda bebeğiniz ve dünya kadar eşya taşıdığımızı görmelerine rağmen bir tanecik yurdum insanı yer vermediğinde suratınıza kocaman bir tokat yemiş gibi oluyorsunuz. Bizim coğrafyamız  kavgalarıyla meşgul olurken bu insanlar bilim ve sanat dallarıyla meşgul olmayı tercih etmişler. Sanırım bu anlattıklarımın sözlük anlamını arasaydık karşımıza ”Gelişmiş”kelimesi çıkardı. Nerden nereye diye düşünmeden edemiyor insan. Kopenhag, 10. yy’da kurulan Vikinglerin balıkçı kasabası iken işlek bir liman kentine dönüşerek bugün ki halini almış. Orjinal dilde København’ın sözlük anlamı ise tüccar limanı demek. Bu ülkeyi ziyaret etmek isteyenler için en uygun tarihler sıcaklığın en yüksek olduğu ki bu da en fazla 20 derece, Haziran, Temmuz ve Ağustos ayları. Diğer aylar özellikle kış ayları oldukça soğuk ve karlı geçmekte.

Kopenhag-11Kopenhag’da yapılacakları ve görülecekleri araştırırken en çok karşılaşacağınız şeylerden biri ‘’Denizkızı Heykeli’’olacaktır. Heykel denizkızının genç yakışıklı prens için her şeyden vazgeçmesinden ilham alınarak yapılmış. Ben şahsen bunu yapılacak ilk 10’a koymazdım ama o kadar ünlenmiş ki görmeden edemiyor insan. Nyhavn eski limanın bulunduğu, çok güzel restoranların sıralandığı, mutlaka uğranması gereken bir bölge. Buradaki en eski ev 1681 senesinde yapılan Nyhavn 9. Ünlü çocuk kitabı yazarı Hans Christian Andersen buradaki 20 no’lu evde oturmuş. 1843 senesinde kurulan dünyadaki en eski ikinci eğlence parkı olan ‘’ Tivoli ’’ ise çocuğu olsun olmasın herkesin mutlaka görmesi gereken bir park. Bir söylentiye göre Walt Disney henüz Disneyland’ı kurmadan önce Tivoli parkını görmüş ve Disneyland’ı kurmaya karar vermiş. Parkın kurucusu Georg Carstensen zamanın kralı Christian VIII’i insanlar eğlendiğinde politika düşünmezler ve sorun çıkarmazlar diyererek ikna etmiş.

Kopenhag’da görebileceğiniz en ilginç yer ise özgür kasaba  diye anılan ‘’Christiania’’  Dünyada başka bir yerde göremeyeceğiniz enteresanlıkta bir yer. Burada marijuana satmak/almak serbest fakat fotoğraf çekmenize asla izin vermiyorlar. Bana daha çok bir film stüdyosu gibi geldi çünkü içlerinde ateşin yandığı variller, eski püskü giyinmiş sakallı adamlar, eskimiş evleri ve bozuk yollarıyla daha çok nükleer savaş sonrası bir kasaba izlenimi veriyor. MadMax ve Book of Eli filmlerini andırıyor. İşin ilginç yanı alternatif insanların yanında bir sürü çocuklu aile de buraya geliyor. Devlet özgürlüklerini verip iyi etmiş gibi gözüküyor ama uzun vadede uyuşturucunun bu kadar ulaşılabilir olması ileride ciddi baş ağrısına sebebiyet verebilir. Saray gezmek isteyenler için Christiansborg, Rosenborg ve Amalienborg Sarayları tavsiye edebiliriz. Kraliyet ailesi halen şehrin merkezinde bulunan Amalienborg Sarayında kalmaktadır. Müze gezmek isteyenler için Carlsberg ailesinin kişisel koleksiyonu üzerine kurulu olan Carlsberg Glytotek, National Museum, Louisiana Müzelerinitavsiye ediyoruz. Tüm bunları yaptıktan sonra daha zamanınız kalırsa Legolandagidebilir, Round Towerdan şehri fotoğraflayabilir, Hamlet’in geçtiği Kronborg Kalesini gezebilir veya Carlsberg‘in fabrikasını ziyaret edebilirsiniz. Bu arada Danimarkanın ünlü isimleri kim diye sorarsanız Top model Helena Christensen; yönetmen Lars von Trier, DJ Trentemøller; Andersen’den Masallar kitabıyla bildiğimiz Hans Christian Andersen adı Kopenhag’la birlikte geçen ünlülerden.

Kopenhag-14Kopenhag klasik İskandinav lezzetleri haricinde dünyadaki en trend ve ünlü restoranlara ulaşabileceğiniz bir gurme cenneti. Bol Michelin yıldızlı Noma 2013 yılında ‘’dünyanın en iyi restoranı ünvanını’’ almış. Pek tabiî ki elinizi kolunuzu sallaya sallaya giremiyorsunuz aylar öncesinden randevu ve kişi başı tadım menüsü için 400$’ı gözden çıkarmanız gerekiyor. Mother, Granola, Madklubben ve kahvaltı için Bang&Jensentavsiye edebileceğim restoranlardan. Nyhavn’da da yan yana dizilmiş bir çok güzel restoran bulunmakta. Biz Nyhavn 14’te oldukça lezzetli bir yemek yedik burayı da ayrıca tavsiye edebilirim. Danimarka’da balığın ve etin yanında sebze/salata ile sunulan sade garnitrüler çok moda. Somon ve ıstakoz en çok tüketilen deniz mahsüllerinden. Danimarka’nın Smørrebrød denilen tereyağın üzerine balık, et veya kaşar koydukları sandviçleri ve bizim Türk köftesine benzeyen Frikadeller oldukça meşhurdur. Stroget’te bulunan Cafe Norden‘de bir sıcak çikolata içmeyi unutmayın. Bir de bonus bir Türk restoranı ismi vermek istiyorum. Tatilimizin son gününde kızımız Ela odada uyuyakalınca Talha elinde envai çeşit Türk yemeğiyle geldi. Olurda Türk mutfağını özlerseniz Ankara Restoranı tavsiye ederim.  Yemek fiyatları oldukça makul ve lezzetliydi.

Kopenhag-21Kopenhag’da alışveriş denince önce Strøget akla gelmekte. Burası sadece yayalara açık olan ve rahat rahat rahat yürüyebileceğiniz bir cadde. Royal Copenhagen, Urban Outfitters, Disney Store, Georg Jensen, Danların ünlü markası Lego ve bol bol H&M mağazasını burada bulabilirsiniz. Oldukça kalabalık olan bu caddede keyifle alışveriş yaptıktan sonra Stroget’teki Cafe Norden’de dışarıda oturup mutlaka bir şeyler için. Illums Bolighus mağazası içinde çeşitli kıyafet, hediyelik bulabileceğiniz bir department store. Ayrıca Nørrebro Sokağı’da kurulan pazar da gezilebilecek yerler arasında.  Son gün şans eseri karşılaştığımız Tiger isimli mağazaya uzun bir zaman ayırın. Bizim tabirimiz ile ne alırsın 1 TL tarzı bir mağaza fakat içeride inanılmaz farklı ve eğlenceli ürünler satılıyor ve son derece ucuz. Ayrıca Andersen’in masallarından, Dan porselenlerinden, Türkiye’de bulunmayan Legolardan veya Georg Jensen’den objelere kadar Danimarka’ya özgü bir çok kaliteli hediyelik bulabilirsiniz.

Kopenhag

Namibya

Namibya

Machu Picchu

Machu Picchu

Los Angeles

Los Angeles

Toskana

Toskana

Marakeş, Fas

Marakeş, Fas

Izlanda

Izlanda

Malta

Malta

Myanmar

Myanmar

Provence

Provence

Moğolistan

Moğolistan

Mardin

Mardin

Japonya

Japonya

Bali, Endonezya

Bali, Endonezya

Avusturya

Avusturya

Dubai

Dubai

Bled Gölü, Slovenya

Bled Gölü, Slovenya

Norveç

Norveç

Yucatan, Meksika

Yucatan, Meksika

Kadim Galeri

Kadim Galeri

Sokaklar Galeri

Sokaklar Galeri

Hayvanlar Galeri

Hayvanlar Galeri

Soyut Galeri

Soyut Galeri

Yemek Galeri

Yemek Galeri

Manzara Galeri

Manzara Galeri

Portre Galeri

Portre Galeri

Simgeler Galeri

Simgeler Galeri

Kudüs, İsrail

Kudüs, İsrail

Mahe, Seyşeller

Mahe, Seyşeller

Kopenhag, Danimarka

Kopenhag, Danimarka

Stockholm, İsveç

Stockholm, İsveç

Endülüs, İspanya

Endülüs, İspanya

Sharm El Sheikh, Mısır

Sharm El Sheikh, Mısır

Londra, İngiltere

Londra, İngiltere

Edinburg, İskoçya

Edinburg, İskoçya

Bakü, Azerbaycan

Bakü, Azerbaycan

Kapadokya

Kapadokya

Pekin, Çin

Pekin, Çin

Beyrut, Lübnan

Beyrut, Lübnan

Chiang Mai & Bangkok, Tayland

Chiang Mai & Bangkok, Tayland

Angkor Wat, Kamboçya

Angkor Wat, Kamboçya

St.Petersburg, Rusya

St.Petersburg, Rusya

Helsinki, Finlandiya

Helsinki, Finlandiya

Petra, Ürdün

Petra, Ürdün

Zürih, İsviçre

Zürih, İsviçre

Kuveyt

Kuveyt

Cape Town, Güney Afrika

Cape Town, Güney Afrika

Zanzibar

Zanzibar

Safari, Tanzanya

Safari, Tanzanya

Santorini, Yunanistan

Santorini, Yunanistan

Agra Jaipur Udaipur, Hindistan

Agra Jaipur Udaipur, Hindistan

İtalya

İtalya

Maldivler

Maldivler

Karadağ

Karadağ

Prag, Çek Cumhuriyeti

Prag, Çek Cumhuriyeti

Sarajevo & Mostar, Bosna Hersek

Sarajevo & Mostar, Bosna Hersek

Dubrovnik, Hırvatistan

Dubrovnik, Hırvatistan