Londra

Londra-12

Londra, İngiltere

Londra; sanat galerileri, etkileyici müzeleri, büyüleyici malikaneleri, alışverişin bin bir çeşidi, kaliteli uluslar arası mutfakları ve ihtişamlı geçmişi ile kesinlikle dünyanın başkenti olmayı hak edecek konumdadır. Londra’da yaşamıyorsanız, birkaç kez gitmeniz bile Londra’yı iyice içinize sindirmenize yetmez çünkü sürekli ilgi bekleyen nazlı bir sevgili gibi şehrin her köşesi keşfedilmek için özel bir zaman ve çaba ister. Bu sebeptendir ki dolaşırken acele hareket etmek yerine tadını çıkararak gezin. Tüm şehri bir nefeste içinize çekemeyeceğinizden göremediğiniz yerleri bir sonraki gezinize bırakın. Londra’dan bahsederken, İngiltere’nin tarihine giriş yapmadan olmaz sanırım. Dünyada İngiltere gibi gelişmiş, sanayi devrimi yaşamış ve dünyada neredeyse sömürgeleştirmediği yer kalmamış, Çinlilere afyon satışı yüzünden savaşmayı göze almış ve ‘’Güneşi Batmayan İmparatorluk’’ ünvanını alacak kadar sınırlarını genişletmiş başka bir ülke daha olduğunu sanmıyorum. Londra’ya gittiğinizde muazzam bir insan kalabalık sizi anında kucaklayacak. Bu kalabalığın neredeyse yarısının belki de daha fazlasının Arap, Hint veya başka bir milletlere ait insanlardan oluştuğunu gördüğünüzde şaşkınlığınız artacak. Tabi ki bu, uzun seneler başka ülkelerde koloni kurarken ve onların zenginliklerini ülkeye akıtırken beraberinde getirdikleri insanlardan kaynaklanıyor.

İngiliz tarihçi Stuart Laylock’ın ‘’İşgal Ettiğimiz Tüm Ülkeler: Ve Hiçbir Zaman Ayak Basamadıklarımız’’ kitabına göre İngiltere dünyada sadece 22 ülkeyi sömürgesi altına alamamış. 2011 senesinde erkek bebeklere en çok verilen isim Muhammed olarak kayıtlara geçmiş. Muhammed isminden sonra gelen isim ise Harry olarak belirlenmiş. (Harry Potter ve Prens Harry sağ olsun) Bu veriler ülkede ne kadar çok Arap’ın yaşadığının bir göstergesi adeta. Ülkeye gelen yabancı vatandaşların çoğunun zengin olduğunu söylemeye gerek yok sanırım. Londra gibi pahalı bir şehirde yaşamak için maddiyatınızın ‘’biraz’’ iyi olması gerekiyor ki zaten bu şehir tüm petrol zengini Şeyhleri, Rus Oligarkları, tüccar Hintlileri ve Çinlileri mıknatıs gibi kendine çekmiş. Birleşik Krallıkların ilk sakinleri olan Romalılardan sonra ülkenin yükselişi I.Elizabeth’in başa geçişi ile İngiltere daha önce hiç olmadığı kadar zengin ve güçlü bir ülke haline gelmiş ve bu sırada Londra dünyanın bir numaralı gücüne dönüşen krallığın merkezi haline gelmiş. 17.yy’da Elizabeth Avrupa’nın en güçlü donanması olan İspanyol Armadasını yenerek Britanya İmparatorluğunun temellerini atmış ve Kuzey Amerika’da koloniler kurmaya başlamıştır.18. yüzyıllarda İngilizler Napolyon’un donanmasını Trafalgar savaşında ve yine Napolyon’u Waterloo savaşında yenilgiye uğratarak ayrılmışlar. (Bu iki savaş İngilizler için büyük önem taşıyan savaşlardır.) 1837 senesinde tahta geçen Kraliçe Victoria bir kadın hükümdarın ülkesinin sınırlarını genişletme ve zenginleştirme hikayesidir adeta. Bu dönemde kolonilerden gelen yük gemileri dünyanın zenginliğini ve kültürünü akıtmıştır. 1921’e gelindiğinde bu imparatorluk Avustralya, Orta Doğu,  Hindistan, Kuzey Amerika ve Afrika’yı kapsıyormuş yani imparatorluk yaklaşık yarım milyar insana hükmediyordu ki o dönemde bu sayı dünya nüfusunun dörtte birine denk geliyormuş. Günümüzde tabiî ki çoğu ülke bağımsızlığını ilan ettiğinden eski gücünü kaybetmiştir.

Müzeler

South Kensington’da bulunan Victoria and Albert Museum, National History Museum, Science Museum, National Gallery, British Museum, National Portrait Gallery, Tate Modern, Wallace Collections, Saatchi Gallery, Queen’s Gallery,Madame Tussaud’s

Charles Dickens müzesinden Sherlock Holmes müzesine kadar sayısız müze mevcut. Yukarıda sıraladıklarım en önemli olanları.

Kent Simgeleri

Tower of London, Big Ben, Westminister Abbey, St. Paul’s Cathedral, Tower Bridge, Trafalgar Meydanı, London Bridge, London Eye, The House of Parliament, Buckingham Sarayı, St.Margaret Church, Thames Nehri, Kensington Palace,

Parklar

Londra’da 8 tane kraliyet parkı vardır. Hyde Park ve Regents Park en turistik ve popüler olanlarıdır. Diğerleri ise St. James Park, Green Park, Kensington Gardens, Bushy Park, Greenwich Park ve Richmond Parktır.

Müzikaller

Londra’nın Broadway’i olan West End’de daha önce görmediyseniz Wicked, Lion King, Mamma Mia, The Phantom of the Opera, Chicago veya Singin’ in the Rain gibi ünlü oyunlardan en az bir tanesini görmeden geçmeyin.

Şehirdışı Destinasyonları

Gün doğumunda antik çağın sembolü olan Stonehenge’e, halen kraliyet ailesinin kullandığı Windsor Şatosu’naHampton Court Sarayı’na, Oxford Üniversitesinin bulunduğu Oxford’aCambridge’e, başlangıç meridyeninin sembolik çizgisini görmek için Greenwich’e veya Romalılardan kalma Bath’e gelip dünyanın en eski spasını görmenin ayrıcalığını yaşayabilirsiniz.

Londra-10Mevcut bir İngiliz mutfağının varlığından bahsetmek isterdim fakat ne yazık ki elle tutulur bir yemek kültürlerine sahip olmadıklarını söyleyebilirim. Kozmopolit kültürleri sayesinde dünyanın en iyi yemeklerini Londra’da yiyebilirsiniz. Çin, Japon, Hint, İtalyan, Lübnan hatta Türk restoranlarında afiyetle yemek yiyebilirsiniz ve asla aç kalmazsınız. Bu mutfakların yanı sıra Fish&Chips’in İngiliz fast food kültüründe yeri oldukça popülerdir.

Lüks seçenekler; Nobu (Japon), Zuma (Japon) , Hakkasan (Çin), Cipriani (İtalyan), Amaya (Hint), Sketch (Bar), Eclipse (Bar), The Cuckoo (Club), Maddox (Club)
Orta seçenekler; Jamie’s Italian (İtalyan), Byron (Hamburger), Wagamama (Uzakdoğu), Ye Olde Cheshire Cheese (Charles Dickens’ın ve Mark Twain’in gittiği Pub),
Ucuz seçenekler; Maroush (Lübnan), Pret a Manger (Sandviç), Spagetti House (Italyan), Hummus Bros (Lübnan), Hummingbird Bakery (Pastahane)
5 çayı keyfi için; Ritz Carlton Hotel’de çay saati (£45), Claridge’s Hotel’de çay saati (£38), Fortnum&Mason’de çay saati (£41)
En iyi Türk Restoranları; Mangal Ocakbaşı, Mangal 2, 19 Numara Boş Cırrık, Haz Restoran
En iyi Fish&Chips;  Seafresh Fish Restaurant, The Fryers Delight, Golden Fish Bar

Londra-11Londra her türlü alışveriş ihtiyacınızı giderebileceğiniz, dünyada hiçbir yerde bulamayacağınız ürünleri, ayakkabıları ve markaları bulabileceğiniz alışveriş damarınızı kabartacak yegane şehirlerden biridir. Tek yapmanız gereken lüksten ucuza, yeni modadan antikaya kadar uzanan geniş seçeneklerden birine karar vermek.

Alışveriş Caddeleri ve Önemli Bölgeleri; Bond Street (lüks), Regent Street (Liberty,Hamleys),Oxford Street (Selfridges,Primark,en büyük Topshop mağazası), Carnaby StreetTottenham Court, Marble Arch, Knightsbridge (Harrod’s,Harvey Nichols), Londra’nın New York’u Piccadilly Circus, Londra’nın kalbi Trafalgar Meydanı, salaş ve her telden insanların takıldığı Camden Town ev eşyalarından kıyafetlere kadar çok ilginç şeyler bulabileceğiniz bir yer, Eskiden ‘’Manastır Bahçesi’’ olan Covent Garden kafeleri, mağazaları ve her daim dinamik havasıyla görmeden geçilmeyecek bir bölge.

Pazar Yerleri; Pazar gezmeyi seven biriyseniz Londra size en keyifli pazar çeşitlerini sunacaktır. Cumartesi günleri Nothing Hill’deki Portobello Marketi, Camden Town’daki Camden Marketlerini, Pazar günleri açık olan Brick Lane Marketi, Pazar günleri açık olan Columbia Road Flower Marketi ve her gün açık olan Spitalfields Marketi Londra’nın en iyi pazarları olarak sayabiliriz.

Londra

Kısa Kısa

  • 1348’de veba Londra’ya ulaştığında 50.000 kişilik nüfus bir sene içinde yarıya düşmüş.1665’teki veba ise 110.000 Londralı’nın ölümüne yol açmış.
  • 1666’da tam vebadan kurtulduk derken büyük Londra yangını tüm şehri küle çevirmiş.
  • Kraliçe adına Avustralya kıtasını ilk keşfeden ve kraliçe adına adaya el koyan James Cook tarihe adını altın harflerle yazdırmış.
  • Londra pahalı demişken sayılarla Londra; bir kişi metro kısa hat gidiş geliş ortalama 20 tl’ye denk geliyor, en basit yemek kişi başı 50 tl’den başlıyor.
  • İngilizler dünyadaki tüm milletlerden daha çok çay tüketiyorlar ve çayı süt ile içiyorlar.
  • 5 çayını adet haline gelmesi; günde sadece iki öğün yendiği bir zamanda Bedford Düşesi Anna’nın bir gün açlığını bastırmak için kendi başına bir seramoni oluşturmuş daha sonra başkalarını da davet ederek günümüze kadar gelmesini sağlamıştır.
  • Her yerde gözünüze çarpacak olan ‘’Keep Calm and Carry On’’ posteri 2.Dünya Savaşı sırasında hükümet Nazi istilasına karşı halka moral olsun diye bastırmış fakat hiç kullanılmamış fakat 2000′li yıllarda ortaya çıkınca kült haline gelmiş.
  • British Museum’daki hiyeroglif yazısının bulunmasını ve Mısır kültürünün çözülmesini sağlayan ‘’Rosetta Taşını’’ görmeden dönmeyin derim.
Namibya

Namibya

Machu Picchu

Machu Picchu

Los Angeles

Los Angeles

Toskana

Toskana

Marakeş, Fas

Marakeş, Fas

Izlanda

Izlanda

Malta

Malta

Myanmar

Myanmar

Provence

Provence

Moğolistan

Moğolistan

Mardin

Mardin

Japonya

Japonya

Bali, Endonezya

Bali, Endonezya

Avusturya

Avusturya

Dubai

Dubai

Bled Gölü, Slovenya

Bled Gölü, Slovenya

Norveç

Norveç

Yucatan, Meksika

Yucatan, Meksika

Kadim Galeri

Kadim Galeri

Sokaklar Galeri

Sokaklar Galeri

Hayvanlar Galeri

Hayvanlar Galeri

Soyut Galeri

Soyut Galeri

Yemek Galeri

Yemek Galeri

Manzara Galeri

Manzara Galeri

Portre Galeri

Portre Galeri

Simgeler Galeri

Simgeler Galeri

Kudüs, İsrail

Kudüs, İsrail

Mahe, Seyşeller

Mahe, Seyşeller

Kopenhag, Danimarka

Kopenhag, Danimarka

Stockholm, İsveç

Stockholm, İsveç

Endülüs, İspanya

Endülüs, İspanya

Sharm El Sheikh, Mısır

Sharm El Sheikh, Mısır

Londra, İngiltere

Londra, İngiltere

Edinburg, İskoçya

Edinburg, İskoçya

Bakü, Azerbaycan

Bakü, Azerbaycan

Kapadokya

Kapadokya

Pekin, Çin

Pekin, Çin

Beyrut, Lübnan

Beyrut, Lübnan

Chiang Mai & Bangkok, Tayland

Chiang Mai & Bangkok, Tayland

Angkor Wat, Kamboçya

Angkor Wat, Kamboçya

St.Petersburg, Rusya

St.Petersburg, Rusya

Helsinki, Finlandiya

Helsinki, Finlandiya

Petra, Ürdün

Petra, Ürdün

Zürih, İsviçre

Zürih, İsviçre

Kuveyt

Kuveyt

Cape Town, Güney Afrika

Cape Town, Güney Afrika

Zanzibar

Zanzibar

Safari, Tanzanya

Safari, Tanzanya

Santorini, Yunanistan

Santorini, Yunanistan

Agra Jaipur Udaipur, Hindistan

Agra Jaipur Udaipur, Hindistan

İtalya

İtalya

Maldivler

Maldivler

Karadağ

Karadağ

Prag, Çek Cumhuriyeti

Prag, Çek Cumhuriyeti

Sarajevo & Mostar, Bosna Hersek

Sarajevo & Mostar, Bosna Hersek

Dubrovnik, Hırvatistan

Dubrovnik, Hırvatistan