Norveç

Norvec_21Norveç

5 milyon nüfusu, bol su kaynakları ve muhteşem kelimesinin az kaldığı doğası ile dünyanın en pahalı ama yaşam kalitesinin en yüksek olduğu ülkelerden biri Norveç. Hafızama kazınan görüntüler sayesinde canım her sıkıldığında gözlerimi kapatıp sıcacık çayımı yudumladığım an tüm kara bulutlar kayboluyor. Özellikle son zamanlarda yok olmaya yüz tutmuş olan doğanın peşinden giderek içsel zenginliğimizi arttırmaya karar verdik. Norveç’i de bu sebepten dolayı tercih ettik. Haritada belli olmasa da Norveç oldukça büyük bir ülke. En güzel yerlerini beş güne sığdırmak oldukça zor olduğundan bizim için öne çıkan noktalar doğrultusunda bir rota belirledik. (Rotamızı detaylı öğrenmek isteyenler bu yazıyı okuyabilir)

Tromso, Kuzey Işıkları

21 Eylül- 21 Mart tarihleri arasında yalnızca arktik kuşağında yer alan ülkelerde görülebilen kuzey ışıkları gezinin en önemli kısımlarından biriydi. Norveç’te Nordkapp ve Tromso şehirlerinden görülüyor fakat Nordkapp çok kuzeyde olduğundan ve çok az uçuş gerçekleştiğinden Tromso’yu tercih ettik. Norwegian ile Oslo’dan Tromso’ya uçtuk. Tabi ki sadece buraya uçmakla olmuyor. Doğru zamanda burada olmanız, havanın bulutsuz ve açık olması gerekiyor. Hava açık olsa bile görmeme olasılığınız mevcut. Bizim zamanımız kısıtlı olduğundan görmek için sadece tek bir gecemiz vardı. Bizi otelden alan Arctic Explorer firması oldukça profesyoneldi. Önce kar kıyafetleri, kar botları ve eldiven gibi önemli ihtiyaçlar temin edildi. Gece yarısına kadar soğukta ışıkları kovalayacağımız için sıcak kalmak oldukça önemliydi. Daha sonra şehrin dışına karanlığa doğru yol almaya başladık. Yola çıkar çıkmaz yerlilerin ruhların dansı olarak adlandırdığı yeşil ışıklar gözümüzün önünde dans etmeye başladı. 2’si Amerikalı, 2 Türk ve 1 Avustralyalı hemen arabadan inip bu anı fotoğraflamaya koyulduk. Işıklar azalmaya başlayınca tüm gece ışıkları aramaya devam ettik. En güzel olanı en sonda yakaladık. İlkler soluk yeşil bir ışıkken sonuncusu ağzımızı açık bırakacak cinstendi. Kamp ateşi yakıp sıcak çikolatalarımızı içerek bu mucizenin tadını çıkardık. Fotoğrafını çekmek oldukça zor. iPhone veya Cybershot tarzında fotoğraf makinaları ile hiç şansınız yok. Hele fotoğrafın içine girip ışıklarla poz vermek oldukça zor.

 

Dileyen Tromso’dayken yazdığım bu yazıyı okuyabilir.

Flamsbana Treni ve Flam

Tromso’dan Oslo aktarmalı Bergen uçağına binip Bergen’i dolaştıktan sonra tren yolculuğuna başladık. Bergen ile Myrdal arası modern bir trenle yaptığınız iki buçuk saatlik yolculuktan sonra Myrdal’da ünlü klasik ve tarihi Flamsbana trenine geçtik. Bizi nefes kesen görüntülerle buluşturacak olan tarihi trenin toplamda 1 saat süren bu yolculuğun her dakikası ömre bedel. National Geographic ve Lonely Planet haklı olarak ilk dünyanın en iyi tren yolculuğu listesine almış. İçi kırmızı tonlarında döşenmiş dışı ise hâki rengine boyanmış tren kısa bir sürede bizi tepelerine çıkararak manzara bombardımanına tuttu. Doğayı kalbinde ve hayallerinde yaşatmaya çalışan bir İstanbullu olarak her saniyesini hafızama kazımaya çalışarak geçirdim. Fotoğrafları hangi açıdan çekeceğimizi şaşırıp elimizi ayağımıza dolandıracak kadar heyecanlandık. Trenin camları açılabiliyor dolayısıyla hem dışarıyı izleyebiliyor hem de kameranızı dışarı çıkararak çekim yapabiliyorsunuz. Kjosfossen isimli gürül gürül akan şelalenin önünde durarak resim bile çekebiliyorsunuz. Flam kasabası ise kalbimi bıraktığım masalsı yerlerden biriydi. Dolu dolu 24 saatimizi burada yorgunluktan bayılana kadar bisiklete binerek geçirdik. Önce kasabanın içlerine tren istasyonunun geçtiği bölgeleri gezdik daha sonra da fiyordun kenarından geçerek Otternes dağ köyüne çıkarak manzaraya karşı dinlendik.

Dileyen Flam’dayken yazdığım bu yazıyı okuyabilir.

Norvec_6Fiyordlar

Norveç demek fiyort demek dolayısıyla fiyortları görmemek Norveç’i gezmemiş olmak demekle aynı kapıya çıkıyor. Ülkedeki tüm fiyortlar ayrıca güzel ama Unesco’nun dünya mirasları listesinde olan ve bu listede olmayı hak eden iki fiyort var. Biri Naeroyfjorden diğeri Geirangerfjorden. Naeroyfjorden aralarında 250 m’ye kadar daralan noktalarıyla en dar fiyort unvanını almış. Feribotla geçerken manzarayı ön taraftan mı yoksa arka taraftan mı seyretsem diye kararsızlığa düşeceksiniz. Geirangerfjorden ise bu fiyortlara göre oldukça uzakta, kara yoluyla gitmek durumundasınız.

Briksdalbreen Buzulu ve Jostedalsbreen Milli Parkı

Briksdal Buzulu’nun da içinde bulunduğu Jostedalsbreen Milli Parkı Norveç’e gelen her gezginin mutlaka görmesi gereken yerlerden biri. Dünyanın en büyük buzullarından biri olan Jostedalsbreen Buzulu Milli Park ilan edilerek koruma altına alınmıştır. Avrupa’nın üçüncü en büyük buzuludur. Buzulun en ünlü kollarından biri Briksdalbreen buzuludur fakat gün geçtikte yok olmaktadır. Saniyede 10.000 lt eriyen buzul gitmeden önceki fotoğraflarla karşılaştırdığımızda küçücük kalmıştır ve muhtemelen çok da uzun olmayan bir süre sonra tamamen yok olacaktır. Park buz mavisi suları ve tepelerden akan şelaleleri ile inanılmaz güzelliktedir.

Frokost olarak geçen kahvaltıda genellikle Smorbrod denilen etli, balıklı veya peynirli açık sandviçler yenilmektedir. Bunun yanısıra süt ile müsli ve mısır gevrekleri tercih ediliyor. Denizleri çok olduğu için tütsülenmiş somon başta olmak üzere balina, Cod yani Morina Balığı en çok tüketilenler arasındadır. Yeşillik bol olduğu içinde Ren geyiği eti, oğlak gibi av etleri birçok yerde karşınıza çıkacaktır.

Yünden örme kazaklar, ren geyiği postları, üzerinde ren geyiği resimli hediyelik eşyalar, ünlü Norveç Trollerinin bulunduğu hediyelikler, koyun postundan yapılmış terlikler gibi kışın giyilecek birçok ürün almanız mümkün. Dünyanın en çok somon ihracatını yapan ülkelerden biri olan Norveç’ten Omega3 yağları ve Omega3 deposu olan krill yağlarından almanız mümkün.

flam

Kısa Kısa

  • Gezimiz boyunca birçok farklı otelde kalsakta Flam’Daki Flamsbrygga Oteli, Gryta Camping ve Glomset’teki Storfjorden Oteli kütük ev konseptinde yapılmış oldukça başarılı otellerdi. Bizim kalmak isteyip yer bulamadığımız ve dünyada kalınması gereken en ilginç 100 otel arasına giren Juvet Otel ise yer bulunduğu takdirde mutlaka kalınması gereken otellerden biridir.
  • Bizim rotamızın dışında kalan Lofoten, Preikestolen (Pulpit Rock) ve buradaki ünlü Kjerbolten kayası zamanı ve rotası uyanların uğraması gereken noktalardan bir kaçı.
  • Dünyaca pahalı olması ile ünlü olan artezyen Voss suları Norveç’te bir kasabanın adıdır ve buraya yaklaşık 400km uzaklıkta bir noktadan çıkarılmaktadır.
  • Norveç dünyanın en pahalı ilk üç ülkesinden biri olduğunu hatırlatmakta fayda görüyorum. Ucuz diye bir kavram maalesef yok. Gitmeden önce sürpriz yaşamamak için fiyatları iyice öğrenin.
  • Kuzey ışıkları dediğimiz Aurora Borealis genellikle yeşil renk ile karşımıza çıkıyor. Kırmızı ve diğer renklerde görmek oldukça nadir karşılaşılan bir durum.
  • Kuzey Işıklarını fotoğraf makinası ile yakalamak isteyenler yanlarında geniş açılı ve hızlı (min f:2.8) bir lens getirmeliler.
  • Bergen’de Bryggen bölgesinde yer alan renkli ve 300 yıllık ahşaptan yapılmış olan Unesco’nun korumasındaki Hansa evleri görülmeye değer.
Namibya

Namibya

Machu Picchu

Machu Picchu

Los Angeles

Los Angeles

Toskana

Toskana

Marakeş, Fas

Marakeş, Fas

Izlanda

Izlanda

Malta

Malta

Myanmar

Myanmar

Provence

Provence

Moğolistan

Moğolistan

Mardin

Mardin

Japonya

Japonya

Bali, Endonezya

Bali, Endonezya

Avusturya

Avusturya

Dubai

Dubai

Bled Gölü, Slovenya

Bled Gölü, Slovenya

Norveç

Norveç

Yucatan, Meksika

Yucatan, Meksika

Kadim Galeri

Kadim Galeri

Sokaklar Galeri

Sokaklar Galeri

Hayvanlar Galeri

Hayvanlar Galeri

Soyut Galeri

Soyut Galeri

Yemek Galeri

Yemek Galeri

Manzara Galeri

Manzara Galeri

Portre Galeri

Portre Galeri

Simgeler Galeri

Simgeler Galeri

Kudüs, İsrail

Kudüs, İsrail

Mahe, Seyşeller

Mahe, Seyşeller

Kopenhag, Danimarka

Kopenhag, Danimarka

Stockholm, İsveç

Stockholm, İsveç

Endülüs, İspanya

Endülüs, İspanya

Sharm El Sheikh, Mısır

Sharm El Sheikh, Mısır

Londra, İngiltere

Londra, İngiltere

Edinburg, İskoçya

Edinburg, İskoçya

Bakü, Azerbaycan

Bakü, Azerbaycan

Kapadokya

Kapadokya

Pekin, Çin

Pekin, Çin

Beyrut, Lübnan

Beyrut, Lübnan

Chiang Mai & Bangkok, Tayland

Chiang Mai & Bangkok, Tayland

Angkor Wat, Kamboçya

Angkor Wat, Kamboçya

St.Petersburg, Rusya

St.Petersburg, Rusya

Helsinki, Finlandiya

Helsinki, Finlandiya

Petra, Ürdün

Petra, Ürdün

Zürih, İsviçre

Zürih, İsviçre

Kuveyt

Kuveyt

Cape Town, Güney Afrika

Cape Town, Güney Afrika

Zanzibar

Zanzibar

Safari, Tanzanya

Safari, Tanzanya

Santorini, Yunanistan

Santorini, Yunanistan

Agra Jaipur Udaipur, Hindistan

Agra Jaipur Udaipur, Hindistan

İtalya

İtalya

Maldivler

Maldivler

Karadağ

Karadağ

Prag, Çek Cumhuriyeti

Prag, Çek Cumhuriyeti

Sarajevo & Mostar, Bosna Hersek

Sarajevo & Mostar, Bosna Hersek

Dubrovnik, Hırvatistan

Dubrovnik, Hırvatistan