Çin

Cin-24Çin

Modern medeniyetin temelini oluşturan barut, pusula, kağıt, porselen, ipek ve matbaa gibi birçok buluşun kökeni Antik Çin medeniyetine dayanmaktadır. Bu buluşlar sayesinde insanoğlu şehirlerini savunup medeniyetler inşa etmiş, denizleri aşıp yeni kıtalar keşfetmiştir. Porselen ve ipek ticareti ile İpek Yolu kurulmuş, uygarlıklar arası ilişkiler gelişmiştir. Kağıt ve matbaa sayesinde ise bilgi devrimi başlamış; bilim, sanat ve felsefe sadece elit bir kesimin hizmetinde olmaktan çıkıp geniş kitlelere yayılmıştır.

Çin’in dünya öğretilerine katkısı da büyüktür. Bildiğimiz birçok felsefi akım ve yaşam öğretisi Çin kaynaklıdır. Konfüçyüs, Tao, Sun-Tzu, Ying Yang, Tai Chi, Feng Shui bunlardan bazılarıdır. Komünist dönemin etkisi sonucunda birçok Çinli kendini inançsız olarak tanımlasa da Çin’de Budizm’in, Taoculuğun ve Konfüçyüs’çülüğün etkileri büyüktür. Halkın çoğunluğu simgelerin ve rakamların gücüne inanır. Ying Yang yani karşıt kutupların dengesi düşüncesi antik Çin’den çıkmış olup diğer tüm felsefeleri etkilemiştir. Çin kültüründe çok önemli bir yeri olan Ejderha bile çoğu zaman onu dengeleyen karşıtı Anka kuşu ile sergilenmektedir. Ejderha Çin mitolojisinde ve folklorunda çoğu yerde karşımıza çıkar. Gücü, bilgeliği ve hanedanı simgeler. Bir yerde Ejderha resminin, heykelinin ve sembolünün olması Çinlilerin saygı duyması için yeterlidir. Feng Shui ise Rüzgar ve Su anlamına gelen ve doğada var olduğuna inanılan yaşam enerjisini ve insanlar ile etkileşimini inceleyen eski bir Çin öğretisidir. Feng Shui’ye göre yaşadığınız alanların bu yaşam enerjisini engellememesi gerekir. Enerjinin yayılımı sağlanarak daha sağlıklı ve başarılı olmak amaçlanır. İnsanlar bu enerjiyi Thai Chi yaparak açığa çıkarırlar. Çin’de park ve caddelerde Thai Chi egzersizleri yapan insanlar görebilir, devlet dairelerinden otellere her yerde Feng Shui kurallarına uyulduğuna şahit olabilirsiniz.

Cin-5Pekin,Çin Halk CumhuriyetiAntik Çin’den günümüze kadar süregelen binlerce yıllık hanedan yönetimi 1912’de milliyetçilerin yönetimi ele geçirmesi ile son bulmuştur. 1949’da ise Rus Bolşevik devriminden ilham alan komünistler, Mao Zedong liderliğinde Çin Halk Devrimini yapmışlardır. 1960’tan sonra zayıflayan Mao hakimiyeti, Mao’nun ölümü olan 1976 yılına kadar ‘’Kültürel Devrim’’ adı altında gücünü korumuştur. Günümüzde Çin hala Komünist Partinin yönetiminde olsa bile dünyanın en Kapitalist ülkelerinden sayılabilir. 1980’lerde hayata geçen liberal ekonomik politikalar ve kolektif tarım uygulamalarının durdurulması ile nüfusun büyük çoğunluğunu oluşturan çiftçiler mahsullerini serbest bir şekilde satabilmeye başlamış ve özel teşebbüslere yeniden izin verilmiştir. Bu sayede Çin hızla büyümeye başlamış, 2000’li yıllardan sonra Dünya Ticaret Örgütüne de üye olarak büyümesini katlayarak sürdürmüştür.

Günümüzde Çin Halk Cumhuriyeti 10 Milyon m2’lik yüzölçümü ile Rusya ve Kanada’dan sonra dünyanın 3.büyük ülkesidir. Ayrıca herkesin bildiği gibi nüfus olarak birinciliği kimseye kaptırmamaktadır. Yaklaşık 1.8 Milyar kişinin yaşadığı Çin, tek çocuk politikasına rağmen her yıl büyümektedir. Nüfus öylesine büyüktür ki, sokakta İngilizce konuşan birini bulma olasılığınız neredeyse imkansız olmasına rağmen, İngilizce konuşan kişi sayısı Amerikan’dan daha fazladır.

Çin Halk CumhuriyetiÇin bir ucundan diğer ucuna 4 bin km olan devasa bir ülkedir. Dolayısı ile bırakın 1 haftalık bir geziyi aylarca gezseniz bile Çin’in tüm hazinelerini keşfedemezsiniz. Yangzte Nehrin’den büyüleyici Gulin’e, antik İpek Yolundan, Xian’daki Terracota askerlerine, Tibet’in nefes kesici atmosferinden, Türklerin Orta Asya’daki evi Sincan’a, Şangay’ın devasa gökdelenlerinden, Guangzhou’nun tropik iklimine kadar Çin’de onlarca farklı destinasyonu gezebilirsiniz. 1997’ye kadar Britanya’ya bağlı kalmış ve şimdi Çin yönetiminde bulunan, Uzakdoğu’nun ticaret, eğlence ve teknoloji merkezlerinden biri olan Hong Kong’dan ise bahsetmiyorum bile.

Bu yazımda size Çin’in başkenti Pekin’i (Beijing) tanıtacağım. Ben şahsen iş için Şangay, Guangzhou ve Tianjin şehirlerinde bulundum. Çin’e her gidişimde şaşkınlık içerisinde kalıyorum çünkü inanılmaz bir hızda gelişiyor. Şehirler, binalar, yollar, altyapı her şey yıldan yıla katlanarak büyüyor. 5 yıl önce gittiğim Şangay’ı bugün gittiğimde tanımakta zorlandım. Altyapı ve çevre düzeni açısından dünya ile yarışır durumdalar. Havalimanları, yolları, köprüleri, fuar alanları hepsi çok kaliteli ve devasa. Çoğu konuda Türkiye’yi çoktan geçmiş durumdalar. Sadece mimari ve alt yapı açısından değil, halkın kalitesi de artmakta. Sokaklarda gördüğümüz seyyar satıcılar ve dilenciler sanki yok olmuşlar.

Pekin

Pekin antik Çin’den beri ülkeye başkentlik yapmış kadim bir şehir. Eski hanedanlardan kalmış sarayları ve tapınakları ile büyüleyici; sosyalist döneden kalmış caddeleri ve meydanları şaşaalı; özellikle 2000’li yıllardan sonra yaşadığı ekonomik ve mimari gelişimi ile de etkileyici bir başkent. 2008 Olimpiyat Oyunlarının şehre her anlamda olumlu yansıdığı da bir gerçek.

Tiananmen Meydanı

Cin-7Çin Halk CumhuriyetiŞehrin kalbi sayılan, Tiananmen Meydanı, Mao’nun komünist devrimi yaptığı ve her yıl işçi bayramında yüzbinlerin toplandığı devasa bir alan. Meydan tarihinde coşkulu şölen ve gösterilere ev sahipliği yapmış olmasının yanında, 1989 yılında rejim karşıtı öğrencilere uygulanan kanlı olayların merkezi olmak ile de ünlü. Meydan Mao’nun Anıt Mezarına ve Çin Ulusal Müzesine ev sahipliği yapmaktadır.

Yasak Şehir (Forbidden City)

Cin-1Çin Halk CumhuriyetiTiananmen Meydanı ile iç içe olan Yasak Şehir yaklaşık 500 yıl farklı hanedanlara ev sahipliği yapmıştır. 1400’lü yıllarda inşa edilen şehir, zamanının en büyük mühendislik harikalarından biridir. 720 Bin m2’lik bir alana yayılmış olan şehirde yaklaşık bin farklı bina ve toplam on bin oda bulunmaktadır. Yasak şehir 1987 yılında Unesco Dünya Kültür Mirasına eklenmiştir. ‘’Yasak’’ ismini zamanında halka kapalı olmasından ve imparatorun emri dışında kimsenin şehre giriş çıkış yapamamasından alır. Şehir yüksek kızıl duvarlar ve içi su dolu kanallar ile çevrilmiştir.

Yazlık Saray (Yiheyuan)

Cin-13Çin Halk CumhuriyetiJin Hanedanın yaptırdığı, Pekin’in kuzeybatısında kalan Yazlık Saray adından da anlaşıldığı gibi hanedanın yazlık ikametgahı olarak yapılmıştır. İçinden tekne ile Yasak Şehir’e geçişe imkan tanıyan saray 3 km2 lik bir alan üzerine kuruludur. Saray’a özellikle gün batımına yakın gidip Kunming gölünün muhteşem manzarasını fotoğraflayabilirsiniz.

Diğer Görülebilecek Yerler

Cin-10Çin Halk CumhuriyetiTiantan Park içerisindeki Unesco Dünya Mirası silindir şeklindeki Cennet Tapınağını (Temple of Heaven) görebilir, Mimarisi ile ünlü ve Kuş Yuvası (Birds Nest) diye tanınan Pekin Ulusal Stadını ziyaret edebilir, Pekin Hayvanat Bahçesi’ne gidip Pandaları uzaktan sevebilir, ve son olarak akşam ise Chaoyan Tiyatrosu’nda nefes kesen bir akrobatik şov izleyebilirsiniz.

Cin-17Çin Seddi

Çin denince aklan ilk gelen ve Çin’e gittiğinizde görüp görmediğiniz sorulan ilk şey tahmin ettiğiniz gibi Çin seddidir. Bilinenin aksine Çin seddi uzaydan öyle kolay kolay görünmez. Çinli astronotlar Çin seddinin uzay istasyonundan görünmediğini onaylamışlardır. Ayrıca Çin seddi bizim bildiğimiz gibi sadece Türklerden korunmak için değil, Pekin’i antik Çin’deki tüm göçebe topluluklardan korumak amacı ile yapılmıştır. Ayrıca asıl amacın siyasi bir sembol olarak ülkeyi tek bir hanedanın buyruğu altında birleştirmek olduğu da söylenir. Yapımına milattan önce 200’lü yıllarda başlanan Çin Seddi, bugünkü halini Ming hanedanı zamanında almıştır. Orijinalinin 6 Bin km’yi bulduğu tahmin edilse de bugün ayakta kalan kısmı sadece 2 Bin km kadardır. Sanılanın aksine tüm duvar yüksek tuğla bir yapı değil, yer yer ahşaptan yer yer taştan yapılmış çok kısa bölümler de içerir. Dünyanın 7 Harikasından biri olarak kabul edilen Çin Seddi, Kuzey Çin’in bir çok noktasında ziyaret edilebilir.

Çin Seddinin Badaling bölümü Pekin’e yakınlığından dolayı turistler tarafından en çok ziyaret edilen bölümüdür. Bu karşın duvarın Mutianyu daki bölümü en az Badaling’deki kadar güzel ve ulaşımı daha kolaydır. Her iki bölüme de ulaşım kolay olmakla birlikte Çin seddine çıkış ve inişler için teleferikler mevcuttur. Hediyelik eşya, restoran ve tuvalet konularında da sıkıntı çekmezsiniz. Fakat maceracı bir ruhunuz varsa ve Çin seddinin en iyi korunmuş noktalarından birini görmek isterseniz Simatai bölümü tam size göre. Ancak unutmayın ki bölümde teleferik olmadığı için sizi uzun ve yorucu bir tırmanış bekliyor.

Çin

Namibya

Namibya

Machu Picchu

Machu Picchu

Los Angeles

Los Angeles

Toskana

Toskana

Marakeş, Fas

Marakeş, Fas

Izlanda

Izlanda

Malta

Malta

Myanmar

Myanmar

Provence

Provence

Moğolistan

Moğolistan

Mardin

Mardin

Japonya

Japonya

Bali, Endonezya

Bali, Endonezya

Avusturya

Avusturya

Dubai

Dubai

Bled Gölü, Slovenya

Bled Gölü, Slovenya

Norveç

Norveç

Yucatan, Meksika

Yucatan, Meksika

Kadim Galeri

Kadim Galeri

Sokaklar Galeri

Sokaklar Galeri

Hayvanlar Galeri

Hayvanlar Galeri

Soyut Galeri

Soyut Galeri

Yemek Galeri

Yemek Galeri

Manzara Galeri

Manzara Galeri

Portre Galeri

Portre Galeri

Simgeler Galeri

Simgeler Galeri

Kudüs, İsrail

Kudüs, İsrail

Mahe, Seyşeller

Mahe, Seyşeller

Kopenhag, Danimarka

Kopenhag, Danimarka

Stockholm, İsveç

Stockholm, İsveç

Endülüs, İspanya

Endülüs, İspanya

Sharm El Sheikh, Mısır

Sharm El Sheikh, Mısır

Londra, İngiltere

Londra, İngiltere

Edinburg, İskoçya

Edinburg, İskoçya

Bakü, Azerbaycan

Bakü, Azerbaycan

Kapadokya

Kapadokya

Pekin, Çin

Pekin, Çin

Beyrut, Lübnan

Beyrut, Lübnan

Chiang Mai & Bangkok, Tayland

Chiang Mai & Bangkok, Tayland

Angkor Wat, Kamboçya

Angkor Wat, Kamboçya

St.Petersburg, Rusya

St.Petersburg, Rusya

Helsinki, Finlandiya

Helsinki, Finlandiya

Petra, Ürdün

Petra, Ürdün

Zürih, İsviçre

Zürih, İsviçre

Kuveyt

Kuveyt

Cape Town, Güney Afrika

Cape Town, Güney Afrika

Zanzibar

Zanzibar

Safari, Tanzanya

Safari, Tanzanya

Santorini, Yunanistan

Santorini, Yunanistan

Agra Jaipur Udaipur, Hindistan

Agra Jaipur Udaipur, Hindistan

İtalya

İtalya

Maldivler

Maldivler

Karadağ

Karadağ

Prag, Çek Cumhuriyeti

Prag, Çek Cumhuriyeti

Sarajevo & Mostar, Bosna Hersek

Sarajevo & Mostar, Bosna Hersek

Dubrovnik, Hırvatistan

Dubrovnik, Hırvatistan