Santorini Santorini

Santorini-31Santorini, Yunanistan

Talha’nın 30. yaş günü yaklaşıyordu ve bu önemli bir yaş günü olacaktı dolayısıyla özel bir hediye düşünmeliydim. Bir anda aklımda bir fikir parlayıverdi, fotoğraf çekmeyi çok seviyordu o zaman bol fotoğraf çekip, güzel yemekler yiyip, gönlünce soğuk sularda serinleyebileceği bir tatil olmalıydı bu.Tamam hediyeye karar verdik peki neresi olmalıydı burası? Uzak olmamalıydı, nefes kesici manzaraları olmalıydı… Aklıma hemen Santorini geldi ve araştırmalara koyuldum. Yunanistan’la daha önce hoş olmayan anılarımız vardı, Atina’da tüm bavullarımız çalınmış, kiralık arabamızın cantlarına kadar çalmışlardı. Tam iki gün boyunca telefonda uçak bileti ayarlamaya çalıştım. Olympic Havayolları İstanbul’dan Atina’ya iyi güzel uçuyordu ama Atina’da 4 saat bekletip tekrar Santorini’ye uçuruyordu. Toplasan gidiş 6-7 saate geliyordu ve uçak biletleri hiç de ucuz değildi. Fikrimden vazgeçmişken, kendi kendime bu tatil gerçekleşmeli dedim. Zorluklar beni yıldırmadı ve tam 3 ay öncesinden Olympic Havayollarından biletleri alıverdim. Sıra otele gelmişti, o kadar çok otel vardı ki oofff hangisinden araştırmaya başlayacaktım ki… Trip Advisor sağolsun otelleri teker teker inceledim ve sonunda Carpe Diem Otel’dekarar kıldım. 3 gece alana 1 gece bedavası da vardı erken rezervasyon kapsamında, oteli de alıverdim hemen. Şimdi sıra, nasıl 3 ay boyunca ağzımdan kaçırmadan son gün sürprizi yapacağıma gelmişti. Bir gün Talha aradı, -İspanya’ya iş seyahati vardı- Schengen vizem ne zaman bitiyor bakar mısın deyince tüm foyam ortaya çıktı. İspanya’ya gidebiliyordu ama vizesinın bitiş tarihi tam bizim uçuş günümüz olan 16 Haziranla çakışıyordu… ”Hayatım alsana yine Schengen bakarsın bir yerlere gideriz” dediğimde ”aman acelesi yok alırız” deyince, ben de baskıları arttırınca anladı bir şeyler karıştırdığımı!

Santorini-20Dünya’daki en güzel gün batımının burada olduğunu iddia edenler hiçte az değil. Gün batımını özel kılan güneşin her gün denizden yükselip, denizden batması. Dolayısıyla gökkuşağı gibi inanılmaz renkler eşliğinde ve caldera manzarasında, her gün meydana gelen bir olayı nefes nefese izliyor ve derin düşüncelere dalıyorsunuz. Zaten saat 19:00 gibi herkes yüksek bir yerlere konuşlanıp, güneşin batışını izleyip battığında da alkışlıyor. Bu mucizevi olayı 100 kez izlesem yine de sıkılmam ki oradayken tüm gün batımlarını şölen gibi kutladık. Talha, tabi ki sıkılıncaya kadar fotoğraf çekti ve Santorini’yi o kadar çok beğendi ki dönerken o da, bende buruk döndük. Türkiye’den birden fazla adaya gemi ile gidilebiliyor ama kısıtlı bir zaman verip adayı keşfetme şansını tanımıyorlar. Bir de gemiden onlarca insanla aynı anda çıkıp hurraa şehri gezme kısmı var ki, sürekli karınca sürüsü gibi adaları geziyorsun. Ben şahsen gemiyle gezmeye sıcak bakmıyorum. İyi ki uçakla gitmişiz, Venizelos Havalimanında 3 saat bekledik belki ama çok güzel kitaplar alıp okuduk hiç anlamadık zaman nasıl geçti. Yemek yapmaya karşı ayrı bir ilgim olduğu için gittiğim ülkelerden yerel yemekleri ile ilgili kitaplar toplamaya başladım ve içinde Yunan yemek tarifleri olan çok güzel hazırlanmış bir kitap aldım. Sizinde farklı mutfaklara ilginiz varsa mutlaka bu kitabı edinin. -Tessa Kiros/Food From Many Greek Kitchens-

Santorini-2Santorini, volkanik patlamalar sonucu oluşmuş bir ada olduğundan, yemek yerken sallantılar hissederseniz hiç şaşırmayın. Onlar bunu normal karşılıyorlar , ”geçen hafta 7 şiddetinde sallandık” dedi kibar bir Yunan garson gülümseyerek. En son 1950 senesinde patlamış yanardağ ve her patlamada adaya yeni parçalar eklenip, eski parçalar denizin dibini boylamış. Endişe etmeyin patlamaları çok önceden saptayabiliyorlar siz sadece manzaranın keyfini çıkarın. Adanın ana merkezi Fira’dır (Thira diye de yazılır). Santorini ismi dünyada yaygın olmasına rağmen yerli halk arasında Fira diye geçiyor. -Santorini ismi 13. yy’da Latin İmparatorluğu tarafından verilmiş.- Adaya plajları için gidiyorsanız yanlış bir tatil planlarsınız çünkü hilal şeklindeki ada çoğunlukla kayalıklardan oluştuğundan, plajlardaki kumun rengi volkanik oluşumlardan dolayı koyu renkte. Denize girmek istiyorsanız kayalıklardan girmelisiniz ki benim hayatımda yaşadığım en güzel ve en keyif verici yüzme deneyimiydi diyebilirim. Bütün negatif enerjimi denizin dibine gönderdim. Bizim Ege kıyılarımızdan ne farkı var derseniz çok bir farkı yok ama suyu kesinlikle daha temiz. Kayalıklardan girmek isterseniz Oia ya (İa diye okunuyor) yakın Amoudi Bay denilen bir yer var, genelde kayalıklardan denize bu noktadan girilebiliyor. Lacivert ve turkuazın birleşimi olan bu muhteşem denize girmenizi şiddetle tavsiye ediyorum. Oteli nasıl, neye göre seçelim derseniz kesinlikle Oia’ya yakın bir yerden olsun. Ada zaten küçük ama bir Yunanlı amcanın dediği gibi ”bizim için Santorini başkadır Oia başkadır” Yani Oia o kadar güzel ki ada bir yana Oia bir yana demek istedi. Gezmek isteyenler için birkaç müze ve kilise bulunuyor ama bizim gezmeye pek vaktimiz olmadı. Oia’da oteller normalden biraz daha pahalı, gerçi manzara ile otel ücreti paralel olarak ilerliyor, ne kadar güzel manzara o kadar pahalı otel. Oia’da uygun biryer bulamazsanız, Fira ya da İmerovigli’den otel bakabilirsiniz. Temmuz ve Ağustos ayları adanın en kalabalık ve sıcak olduğu aylar, biz 16 Haziranda gittiğimiz için çok rahattık kalabalık değildi ama son gün akın akın insan geldi, cafeler doldu yer bulamadık. Herhalde tam sezonun başladığı gündü bizim ayrıldığımız gündü.

Adada toplam 40 adet taksi varmışyani ha deyince taksi bulamıyorsunuz, bizim otelimiz Pyrgos’da olduğu için ve adayı keşfetmek istediğimiz için minik bir araba kiraladık, normal araba kiralarından daha ucuz. Bir sürü park yeri var ve park ücretsiz o yüzden araba size ekstra rahatlık sağlayacağından kiralayabilirsiniz. Bir de alternatif ATV’ler var ki sıcakta klimasız zorlanabilirsiniz .

Amoudi’deki kayalıklardan denize girmeden, Kastro’da gün batımını lezzetli yemekler eşliğinde izlemeden, adanın her yerinde rastlayabileceğiniz pisileri ve kuçuları sevmeden, mavi kubbeli kiliselerin önünde resim çektirmeden dönmeyin. Dileyen Sunset Cruise dedikleri gün batımındaki tekne gezilerine katılabilir veya volkanik oluşumlara yakından göz atabilir.

Santorini-14Yemekler bizim yemeklerle o kadar benziyor ki isimleri bile aynı. Cacıki, dolmaki, halva, baclava, musakka diye uzayıp gidiyor liste. Yani bu başka bir deyişle yemek probleminiz olmayacak anlamına geliyor. Greek Salataları çok lezzetli oluyor, bizim çoban salatası gibi tek farkı üzerine beyaz peynir koyuyorlar, dolmaları pek başarılı değil pirinçleri çok pişmiş ve aşırı yağlı ama yine de denemeye değer. Sıra geldi en güzel restoranların adreslerini vermeye; en güzel manzara ve yemek denince Fira’daki Archipelagos ve Oia’daki Kastro Restoranı aklıma geliyor. Buralarda gün batımını keyifle izlerken çok lezzetli yemekler yiyebilirsiniz. Deniz kenarında klasik bir Rum balıkçısında güzel bir yemek isterseniz Amoudi’deki  Sunset Fish Tavernasınagitmelisiniz. Önceden keşfetmiş olsaydık kesin bir kez daha giderdik. Türk olduğumuzu öğrenince hemen sıcak davranmaya başlıyorlar komşu komşu diye. Restoranın sahibi Türkçe biliyormuş çünkü İmrozluymuş. Altı yaşındayken Yunanistana geri dönmüş, ” Çok az aile kaldı herkes kaçtı ” dedi iç geçirerek. Türk demişken, hiç Türk’e rastlamadık aksine Amerikalı ve Uzakdoğulu turist doluydu. Bu arada özellikle gün batımı saatlerinde rezervasyon yaptırın yoksa yer bulamayabilirsiniz. Eğer bir kafe’de mavi kubbeli kilise manzarasında soğuk bir şeyler içmek isterseniz kesinlike Oia’daki  Seagull Cafe’ye gitmelisiniz.

Santorini’den alınabilecek bir sürü ıvır zıvır hatıra eşyaları mevcut, hediye almak istiyorsanız volkanik taşlardan yapılmış obje veya takı alabilirsiniz. Onun haricinde pek de birşey yok. Asıl hediyelikleri Atina Havalimanındaki Duty Free’den alabilirsiniz. Çeşit çeşit zeytinyağları, kalamata zeytinleri, ouzolar mevcut.

Santorini

Namibya

Namibya

Machu Picchu

Machu Picchu

Los Angeles

Los Angeles

Toskana

Toskana

Marakeş, Fas

Marakeş, Fas

Izlanda

Izlanda

Malta

Malta

Myanmar

Myanmar

Provence

Provence

Moğolistan

Moğolistan

Mardin

Mardin

Japonya

Japonya

Bali, Endonezya

Bali, Endonezya

Avusturya

Avusturya

Dubai

Dubai

Bled Gölü, Slovenya

Bled Gölü, Slovenya

Norveç

Norveç

Yucatan, Meksika

Yucatan, Meksika

Kadim Galeri

Kadim Galeri

Sokaklar Galeri

Sokaklar Galeri

Hayvanlar Galeri

Hayvanlar Galeri

Soyut Galeri

Soyut Galeri

Yemek Galeri

Yemek Galeri

Manzara Galeri

Manzara Galeri

Portre Galeri

Portre Galeri

Simgeler Galeri

Simgeler Galeri

Kudüs, İsrail

Kudüs, İsrail

Mahe, Seyşeller

Mahe, Seyşeller

Kopenhag, Danimarka

Kopenhag, Danimarka

Stockholm, İsveç

Stockholm, İsveç

Endülüs, İspanya

Endülüs, İspanya

Sharm El Sheikh, Mısır

Sharm El Sheikh, Mısır

Londra, İngiltere

Londra, İngiltere

Edinburg, İskoçya

Edinburg, İskoçya

Bakü, Azerbaycan

Bakü, Azerbaycan

Kapadokya

Kapadokya

Pekin, Çin

Pekin, Çin

Beyrut, Lübnan

Beyrut, Lübnan

Chiang Mai & Bangkok, Tayland

Chiang Mai & Bangkok, Tayland

Angkor Wat, Kamboçya

Angkor Wat, Kamboçya

St.Petersburg, Rusya

St.Petersburg, Rusya

Helsinki, Finlandiya

Helsinki, Finlandiya

Petra, Ürdün

Petra, Ürdün

Zürih, İsviçre

Zürih, İsviçre

Kuveyt

Kuveyt

Cape Town, Güney Afrika

Cape Town, Güney Afrika

Zanzibar

Zanzibar

Safari, Tanzanya

Safari, Tanzanya

Santorini, Yunanistan

Santorini, Yunanistan

Agra Jaipur Udaipur, Hindistan

Agra Jaipur Udaipur, Hindistan

İtalya

İtalya

Maldivler

Maldivler

Karadağ

Karadağ

Prag, Çek Cumhuriyeti

Prag, Çek Cumhuriyeti

Sarajevo & Mostar, Bosna Hersek

Sarajevo & Mostar, Bosna Hersek

Dubrovnik, Hırvatistan

Dubrovnik, Hırvatistan