Toskana

Toskana-13

 

Toskana dendiği zaman içimde tutamadığım sebepsiz bir mutluluk kanatlanıp özgürce uçuveriyor uçsuz bucaksız yemyeşil sisli ovaların üzerinden. İtalya dünyaca ünlü yemekleri, sıcacık insanları ve hayatı her an kutlamayı iyi bilen hayat anlayışları ile benim listemde olduğu gibi tüm dünyanın en sevilen ülkeleri arasında gururla yerini alıyor. Normalde her seyahatten günler önce, gitmeden sayısız hayaller biriktirirken bu sefer Toskana seyahatimin keyfimin çok bol olmadığı bir döneme denk gelmesi sebebiyle ellerim boş hayaller biriktiremeden uçağa bindim. Sen misin hayal kurmadan giden dercesine, Toskana’ya varır varmaz yüzüme çarpan mis kokulu bahar esintisi ve yeşilliğin içinde yol aldıkça bizi karşılayan kuşların ötüşleri radyoyu kapatıp, camları sonuna kadar açmama sebep oldu. İçimdeki pasın akıp gittiğini, ruhumda tekrar kelebeklerin uçtuğunu hissetmeye başladığım an bu seyahatin içime işleyeceğini anlamıştım. Sizi bilmem ama ben gittiğim yerin enerjisini hemen üzerimde hissederim. Bu bazen ağırlık yaparken bazen de yüreğinizin pır pır etmesini sağlar. İşte seyahatimiz boyunca kalacağımız Pienza bende bu etkiyi bıraktı. Tüm kartpostallarda gördüğünüz o şirin evler ve ağaç manzaraları buraya çok yakın mesafelerde yer alıyor.  Kırlarda çimenlerde bolca vakit geçirdikten sonra sırasıyla Siena, Monticchiello, San Gimignano ve Pienza’yı karış karış gezmeli. Amerikalı bir aile tarafından işletilen, harika kahvaltıları olan ve oldukça ince bir zevkle döşenmiş olan La Bandita Otel’ine uğramayan ise pişman olur demedi demeyin. Unesco Koruması altında olan tarihi Siena şehrine gittiğinizde kocaman bir dondurma alıp Piazza del Compo meydanında mutlaka soluklananın. Eğer Toskana’da Michelin yıldızlı bir restoranda yemek yemenin tadını çıkarmak isterseniz Monticchiello’da bulunan Osteria la Porta’da kendinizi şımartabilirsiniz.

Toskana-29Toskana, İtalya’nın merkezinde bulunan başkenti Floransa olan 4 milyon nüfuslu özerk bir bölgedir. İtalyan Rönesansının ve modern İtalyanca’nın burada doğduğu göz önünde bulundurulunca sadece Toskana Bölgesi’nden bu kadar çok Unesco koruması altında bulunan yerin olması şaşırtıcı gelmiyor. Floransa, Siena, Pisa ve Pienza’nın tarihi merkezi noktaları, Pisa Katedrali, Val d’Orcia ve Medici Villaları ve Bahçeleri koruma altına alınan noktaların arasına girmektedir.

Jabiroo’nun bizim için özel tasarladığı bir programla gittiğimiz Pisa ile başlayan Toskana maceramız baştan sonra çok keyifli geçti. Havaların daha yeni ısınmaya başlamasıyla yavaş yavaş yüzünü gösteren bahar güneşi tüm yolculuğumuz boyunca bizi hiç yalnız bırakmadı, dolayısıyla yılın ilk sıcacık havasıyla Italya’da karşılaşmış olduk. Kıştan çıkmış bünyeler yeşilin en parlak renkleriyle ve boy boy açmış çiçek dallarının en gösterişli halleriyle karşılaşınca hayatta gözde büyütülen tüm zorluklar bir anda kendiliğinden küçüklüverdi sanki. Italya’nın birçok yerine ve bölgesine gitmiş olmamıza rağmen Toskana’nın kalbinin attığı yağlıboyalara konu olmuş, dillere destan manzaralarını görme şansımız olmamıştı. Eğer İtalya’nın doğa ve tarihi dokusuyla buluşmak niyetinizde varsa bu rota çok hoşunuza gidecek. Toskana’da nerede kalınır yazısını okumak için tıklayın!

Toskana-49Pisa

Italya’nın en turistik noktalarından biri olan Pisa’ya uçuşumuz ayarlandığı için yolculuğumuza bu büyülü şehirden başladık. Şehrin en hareketli noktası hiç kuşkusuz Campo dei Miracoli Meydanı (Mucizeler Meydanı) ve etrafını saran dünyanın en değerli yapılarıdır. Meydan dört harika dini yapı ile taçlandırılmıştır; Pisa Katedrali, Pisa Vaftiz Binası, Campanile ve önemli şahısların defnedildiği anıt mezar olan Camposanto Monumentale. Ünlü Pisa Kulesi, II Duomo’ya ait bir çan kulesidir ve Pisa’da turistlerin en uğrak noktalarından biridir. Bu önemli noktaları gezdikten sonra şehrin tarih kokan sokaklarında bir gezintiye çıkın, daha sonra nehir kıyısında bulunan Santa Maria della Spina ve Sant Agata’yı görmeyi unutmayın.

Lucca

Toskana Bölgesi’nin batısında yer alan Lucca, bölgenin özenle korunmuş, en özgün şehirlerinden bir tanesi. Lucca’da ilk dikkatinizi çeken şehri çevreleyen tarihi surlar oluyor. Surların içerisinde yer alan tarihi şehrin sokakları bir labirenti andırıyor. Gotik mimariye sahip Cattedrale di San Martino ve Casa Natale di Giacomo Puccini Müzesi, Antik Roma forumu üzerine inşa edilen San Michele Kilisesi, süslü bahçesiyle dikkat çeken Palazzo Pfanner, tarihte Roma şehir merkezinin eğlence yeri olan ve bugün Lucca şehir hayatının en hareketli meydanı olan benzersiz elips şeklindeki Piazza dell’Anfiteatro surlar arasında fotoğraflamaktan keyif duyacağınız mimari eserler. Lucca’yı kuşbaşı seyretmek için Torre Guinigi’ye çıkmanızı tavsiye ederiz. Şehri farklı bir açıdan görmek isterseniz, surların üzerinde yürüyebilirsiniz. Lucca’nın labirent sokaklarına yukarıdan bakıp, surların dışında kalan yemyeşil parkları görülmeye değer. Yemeği nerede yemeli sorusuna ise yerel Toskana mutfağına ait lezzetleri ile Trattoria da Leo’da yiyebilirsiniz.

Montalcino

Güney Toskana’nın sakladığı mücevherlerden Montalcino, Pienza’nın batısında bulunan Crete Senesi’ye oldukça yakın bulunmaktadır ve İtalya’nın en iyi kırmızı şaraplarından ‘’Brunello’’nun da üretildiği yer olarak ün yapmıştır. Montalcino ve etrafının sunduğu manzaralar oldukça nefes kesicidir. Tipik bir Ortaçağ kale şehri olarak öne çıkan Montalcino’da, Museo Civico e Diocesano d’Arte Sacre isimli güzel sanatlar müzesini gezebilir, La Fortezza Kalesi’ni görebilir ve bölgede bulunan harika şarap evlerinde tüm gününüzü geçirebilir ya da özel tadım turlarına katılabilirsiniz. Buraya kadar gelmişken zamanınız varsa 18.yy’dan beri işlenen ve bölgenin en ünlü şarabı olan Brunello di Montelcino’nun üzümlerinin üretildiği oldukça lüks bir kompleks olan Castiglion del Bosco’ya uğrayabilir Michelin yıldızlı restoranı Campo del Drago’da keyifli bir yemek yiyebilirsiniz.

Toskana-35Pienza

Bizim seyahatimiz boyunca konakladığımız Pienza, Toskana’nın Siena şehri sınırları içinde bulunmaktadır. Gecenin karanlığında arabamızı kalelerle çevrili eski şehrin dışında bulunan alana park edip şık otelimiz La Bandita’nın yolunu tutarken sabah gözlerimizin şahit olacağı güzellikten pek bir habersizdik. Sabah olup otelimizin Amerikalı sahibi John bize kalenin diğer ucuna götürüp yağlıboyalardan tanıdığım Val d’Orcia’yı ellerini bi şaheseri gösterir gibi işaret edince kalbimin çarpmasına engel olamadım. Val d’Orcia Vadisi UNESCO Kültür Miras Listesi’nde bulunan incilerden biri. Bir yağlı boya tabloyu andıran doğası ve uçsuz bucaksız bağlarının yanı sıra Pienza, köklü bir kültürel mirasa da ev sahipliği yapıyor. Eğer o çok ünlü manzaraları görmek ve fotoğraflamak istiyorsanız burası konaklamak için oldukça ideal. Gladyatör filmine ev sahipliği yapmış Terrapille, minik sevimli selvi çemberinden oluşan Copse of Cypressi ve bir tepede tek başına yıllara meydan okuyan La Vitaleta Şapeli’ni mutlaka ziyaret edin.Pienza’da görmeniz gereken yerler arasında ise Duomo di Pienza, Piazza Pio II, Palazzo Piccolomini ve görkemli mimarisi ile dikkat çeken Palazzo Comunale bulunuyor. Rönesans mimarları tarafından ‘’ideal şehir’’ olarak inşa edilen Pienza’yı kısa süre içinde yürüyerek gezebilirsiniz. Bu şirin şehre kadar gitmişken, bölgenin dillere destan peyniri Pecorino’dan almayı unutmayın.

Monticchiello

Toskana’nın tam kalbinde bulunan Monticchiello, bölgenin masalsı atmosferini içinde barındıran bir kale kasabasıdır. Toskana’nın gastronomi duraklarından biri olan Monticchiello, hoş restoran ve trattoriaları ile ünlü. Ortaçağ mimarisinin tüm güzelliğini taşıyan sokakları ile Monticchiello’da kaleyi görebilir; bol bol şarap tadımı yapabilir ve Toskana dinginliğinin keyfini çıkarabilirsiniz. Buraya kadar gelmişken Osteria La Porta’ya gelip panaromik Val d’Orcia manzarasına karşı terasında muhteşem yemekler yiyebilirsiniz.

San Gimignano

Bu tarihi kasaba San Gimignano ismini şehri Atilla Han’dan koruyan Modenalı bir piskoposun ardından almıştır. Yüksek kuleleriyle ‘’Ortaçağ’ın Manhattan’ı’’ olarak adlandırılan San Gimignano, Siena’nın kuzeybatısında, Elsa Vadisi’ne tepeden bakan bir Ortaçağ kasabasıdır. UNESCO Dünya Mirası Kentler arasında giren bu büyülü kasaba için “Güzel Kulelerin San Gimignano’su” sıfatını sıkça duyabilirsiniz. Bu sıfatı kazandıran ise büyük özenle korunarak, günümüze gelen 14 tarihi kule. Kuzey Avrupa’dan Roma’ya uzanan hac yolu üzerindeki ana duraklardan biri olan San Gimignano’nun bu tarihi ve kültürel zenginliği de o zamanki ayrıcalıklı konumuna dayanıyor. Tarihi binalarla çevrili Piazza della Cisterna’da bir kafede oturabilir, Via San Giovanni’de yürüyüş yapabilirsiniz. Meydanı ve tarihi ara sokakları dolaşırken hem kasabaya şöhretini kazandıran kuleleri görebilir hem de bu Ortaçağ kentinin otantik ambiyansını yaşayabilirsiniz. Tipik Toskana mutfağı denemek isteyenler La Mangiatoia’da leziz bir öğün yiyebilir.

Toskana-4Siena

Siena etrafı Toskana manzaraları ve Chianti şarap bölgesi ile çevrili, ortaçağ atmosferini yaşayabileceğiniz nefes kesici güzellikteki bir şehirdir. Toskana kırsallarını keşfederken Siena’yı merkez olarak alıp buradan günübirlik olarak rotalarınızı belirleyebilirsiniz. En güzel manzaralara yakın olmasının haricinde gezilip görülebilecek harika yerlerin olması da cabası. Tamamını gezmek için bir gün, önemli noktaları gezmek için yarım gün ayırmanız yeterli olacaktır. Siena denilince akla ilk deniz kabuğu şeklindeki Piazza del Campo Meydanı geliyor. Siena’nın kalbinin attığı yer olarak bilinen meydan, şehrin en kalabalık ve en canlı noktasıdır. Bu meydanda bulunan Palazzo Pubblico 13. yy’da inşaa edilen tipik İtalyan Ortaçağ Gotik mimarisine güzel bir örnektir. Hükümet binası olarak inşaa edilen binanın içine girerek Museo Civico’yu gezebilirsiniz. Eğer Torre del Mangia’nın 400 merdiveni çıkmaya çıkmaya karar verirseniz harika bir Siena manzarasını garanti edersiniz. Siyah beyaz mermer cephesiyle Duomo di Siena, en iyi İtalyan Gotik Mimari örneklerinden biridir. Duomo’da aynı zamanda mermer zemine betimlenmiş Roma’nın simgesi olan Remus ve Romulus’u emziren dişi kurtu görebilirsiniz. Efsaneye göre Siena’yı Romus’un oğlu Sienus kurmuştur. Meydanın diğer yapısı ise heykellerle süslü, mermerden yapılan dikdörtgen çeşme Fonte Gaia. Her zaman canlı olan meydanda yer alan ve Gotik mimarisiyle ilk bakışta dikkatinizi çeken Il Duomo 12.-14.yüzyılda inşa edilmiş. Pinturicchio, Pisano, Michelangelo, Bernini ve Donatello gibi ünlü İtalyan ustaların eserlerini göreceğiniz katedralin arka tarafında bulunan vaftiz binasında ise Donatello ve Ghiberti’nin rölyeflerini göreceksiniz. Siena’ya geldiğinizde Compagnia dei Vinattieri, Osteria La Chiacchiera veya Antica Trattoria Botteganova’da oldukça keyifli bir yemek yiyebilirsiniz. Konaklamak için ise Campo Regio Relais, Grand Hotel Continental otellerinde kalınabilir.

Toskana-37Ne yenir?

Toskana mutfağı aslen ‘’fakir sofrası’’ düşüncesinden ortaya çıkmıştır. Tüm yemekler sade, basit ve ucuz ürünlerden meydana gelir. Tabi günümüzde artık bu seçim ekonomik sebeplerden ziyade gelenekleştiği için tercih ediliyor. Bu mutfaktaki tüm ürünler ister Trüf mantarı olsun ister halis zeytinyağı hepsi Toskana’nın doğasında yetiştirilmektedir. Toskananın yerlisi ekmek, zeytinyağı ve geleneksel brushettalarından asla vazgeçemezler. Dolayısıyla Fettunta mutlaka sipariş vermeniz gereken başlangıçlardan biridir. Eskiden Toskanalı köylüler kalan ekmekleri çöpe atmamak için bir salata tarifi icat etmişler ve bu zamanla geleneksel bir hale gelmiş. İsmi Panzanella olan salatanın içinde domates, salatalık, soğan, kapari ve tabi ki ekmek bulunmakta. Bir sebze ve ekmek çorbası olan Ribollita ise denemeye değer. Birde kuru fasülyeye olan aşklarından dolayı çeşit çeşit fasülye içeren tarifleri bulunmaktadır. Pecorino peynirinden daha önce bahsetmiş olsamda, bizdeki eski kaşarı andıran peynirden almak isterseniz sadece peynir satan -mümkünse Pienza’dan- yerel bir marketten almanızı tavsiye ederim. Şarabın anavatanı olan Toskana’nın en ünlü şarapları Chianti, Montalcino ve Montepulciano’da yetiştiğinden bu bölgelere gidip tadımlarda bulunabilirsiniz. Brunello di Montalcino ve Chianti Classico bölgenin en ünlüleri arasında.

Toskana-41Ne alınır?

Toskana’da alışveriş yapmak istiyorsanız doğru yere geldiniz çünkü el yapımı ürünler ve zanaatkarlardan burada bolca bulunmaktadır. En iyi ürünleri bulabileceğiniz dükkkanlar genelde Floransa veya Siena gibi büyük kasabalarda olsa da küçük kasabalarda da güzel ürünler bulmak mümkündür. Öncelikli olarak çinde üretilen ürünleri, yerli ürünlerden ayırt etmek gerekir. Nerede üretildiğine dair çok fazla soru geldiğinden genelde kendileri bu ürün Toskana’da üretildi diyeceklerdir. Peynir ve şarapları ister üretildikleri çiftliklerden isterseniz şehirdeki büyük dükkanlardan alabilirsiniz fakat en keyiflisi çiftliklere uğramak olacaktır. Ayrıca zeytin ağacından yapılmış kesme tahtaları, seramik tabaklar ve ürünler, ev tekstili alabileceğiniz diğer harika hediyeliklerden bazılarıdır.

Toskana

Notlar

 

  • Harika manzaralara şahit olacağınız için manzaraları unutulmaz kılmak adına yanınızda mutlaka piknik yapmak için örtü bulundurun.
  • Eski şehirlere araba ile giremediğiniz şehir dışında park alanlarını kullanabilirsiniz.
  • Şarapların sudan ucuz olduğunu ve peynirlerin baldan tatlı olduğunu kimseye söylemeyin.
  • Sadece Toskana’da dünyanın birçok ülkesinden daha fazla UNESCO Dünya Mirası olduğunu söylemeden geçmemek lazım.
  • Şu anda konuşulan modern İtalyanca ilk Toskana Bölgesi’nde konuşulmaya başlanmış.
  • Toskana’da tele foto lensiniz yoksa nefes kesici manzara fotoğrafı çekmeniz oldukça zor. Manzaraların derinliğini, dağların kıvrımlarını anca bu lens ile yakalayabilirsiniz. Eğer sislerin vadilere ve ovalara çökmesine şahit olmak istiyorsanız gün batımlarını asla kaçırmayın.
  • Toskana’ya gitmeden önce Gladyatör, İngiliz Hasta ve özellikle Toskana Güneşinin Altında izlenebilir.
  • Yemen yerken; Osteria, Trattoria ve Ristorante arasındaki farkı bilmeniz işinize yarayabilir. Osteria’lar daha basit ve az çeşitli yemekler sunarken, Trattorialar Osteria’ların bir tık üstü olmakla beraber genelde uygun fiyatlı ve yerel İtalyan aileler tarafından işletilmektedir. Diğerlerine göre daha yüksek fiyatlı ve daha lüks olan yerler ise Ristorante olarak geçmektedir.
Namibya

Namibya

Machu Picchu

Machu Picchu

Los Angeles

Los Angeles

Toskana

Toskana

Marakeş, Fas

Marakeş, Fas

Izlanda

Izlanda

Malta

Malta

Myanmar

Myanmar

Provence

Provence

Moğolistan

Moğolistan

Mardin

Mardin

Japonya

Japonya

Bali, Endonezya

Bali, Endonezya

Avusturya

Avusturya

Dubai

Dubai

Bled Gölü, Slovenya

Bled Gölü, Slovenya

Norveç

Norveç

Yucatan, Meksika

Yucatan, Meksika

Kadim Galeri

Kadim Galeri

Sokaklar Galeri

Sokaklar Galeri

Hayvanlar Galeri

Hayvanlar Galeri

Soyut Galeri

Soyut Galeri

Yemek Galeri

Yemek Galeri

Manzara Galeri

Manzara Galeri

Portre Galeri

Portre Galeri

Simgeler Galeri

Simgeler Galeri

Kudüs, İsrail

Kudüs, İsrail

Mahe, Seyşeller

Mahe, Seyşeller

Kopenhag, Danimarka

Kopenhag, Danimarka

Stockholm, İsveç

Stockholm, İsveç

Endülüs, İspanya

Endülüs, İspanya

Sharm El Sheikh, Mısır

Sharm El Sheikh, Mısır

Londra, İngiltere

Londra, İngiltere

Edinburg, İskoçya

Edinburg, İskoçya

Bakü, Azerbaycan

Bakü, Azerbaycan

Kapadokya

Kapadokya

Pekin, Çin

Pekin, Çin

Beyrut, Lübnan

Beyrut, Lübnan

Chiang Mai & Bangkok, Tayland

Chiang Mai & Bangkok, Tayland

Angkor Wat, Kamboçya

Angkor Wat, Kamboçya

St.Petersburg, Rusya

St.Petersburg, Rusya

Helsinki, Finlandiya

Helsinki, Finlandiya

Petra, Ürdün

Petra, Ürdün

Zürih, İsviçre

Zürih, İsviçre

Kuveyt

Kuveyt

Cape Town, Güney Afrika

Cape Town, Güney Afrika

Zanzibar

Zanzibar

Safari, Tanzanya

Safari, Tanzanya

Santorini, Yunanistan

Santorini, Yunanistan

Agra Jaipur Udaipur, Hindistan

Agra Jaipur Udaipur, Hindistan

İtalya

İtalya

Maldivler

Maldivler

Karadağ

Karadağ

Prag, Çek Cumhuriyeti

Prag, Çek Cumhuriyeti

Sarajevo & Mostar, Bosna Hersek

Sarajevo & Mostar, Bosna Hersek

Dubrovnik, Hırvatistan

Dubrovnik, Hırvatistan