Meksika

Meksika-13Yucatan, Meksika

Yucatan Yarımadasının neden Meksika’nın yükselen yıldızı olduğunu anlamak o kadar da zor değil. Kimileri turkuaz suların yumuşacık beyaz kumları taradığı plajları için, kimi dünyanın 7 harikasından biri sayılan Chichen İtza ve kadim Maya uygarlığı için, kimi ise sahip olduğu el değmemiş (henüz) vahşi doğası ve yer altı mağaraları için geliyor.

Yarımada’da hem deniz tatili yapıp hem de Mayaların etkileyici tarihine geride bıraktıkları etkileyici yapıları gezerek şahit olabilirsiniz. Yucatan Yarımadası üç Latin Amerika ülkesi olan Belize, Guetamala ve Meksika tarafından paylaşılmaktadır. Yarımada çoğunlukla, yer altı mağaraları ve nehirlerin oluşmasına sebep olan kireçtaşından meydana gelmektedir. Yarımada’da su dolu mağara anlamına gelen Cenote adı verilen yaklaşık 2600 adet tatlı su göleti bulunmaktadır. İnsan kurban ederek dini törenler düzenledikleri ve önemli bir içme suyu kaynağı olan bu göletler, Maya Uygarlığının Yucatan bölgesinde kurulmasının en büyük sebebidir dolayısıyla Mayalar kentlerini ve dinsel merkezlerini onların etrafında kurmuştur. Yani bir nevi Mayaları ‘’cenotelere’’ borçluyuz diyebiliriz. Dünyanın 7 harikasından biri olan en önemli Maya kalıntılarının bulunduğu Chichen İtza’nın yakınlarında Cenotelerden bolca bulunuyor. Bölgenin her yerinde rastlayabileceğiniz tatlı su göletlerine dünyanın pek az yerinde rastlanabiliyor. Yaşamları yağmur suyuyla beslenen tarım ürünlere bağlı olan Mayalar için en önemli tanrı yağmur tanrısı Chac’tı. Chac’ın evi olarak geçen bu doğal kuyulara özellikle ağır kuraklıklarda genç yaşlardaki kız ve erkeklerin kurban verilmesinin yanı sıra altın ve yeşim gibi değerli taşlarında atıldığı arkeolog ve bilim adamları tarafından belgelenmiştir. Mayalar Mezoamerika bölgesinde İspanyollar 16.yy’da kıtalarına gelip onları sömürgeleştirmeden önce 1200 sene boyunca Orta Amerika’ya hükmetmişlerdir. Güçlerinin doruk noktasında metre kareye 1500 Mayalı düşerken bir anda nüfus dramatik bir şekilde azalmaya başlayarak en sert düşüş olarak tarihe geçmiş. Peki bu kadar gelişmiş bir uygarlık ne oldu da bir anda çöküşe uğradı? Bilim adamlarına göre ‘’kendileri ettiler Meksika-40kendileri buldular’’. Dev tapınaklarını ısıtabilmek için ağaçları yaktılar, kalabalık nüfusun karnını doyurabilmek için etraflarındaki ağaçların hepsini kesip mısır ektiler. Azalan ağaçlar ısıyı arttırarak yağmurun az yağmasına sebep oldu ve sonuç ağır bir kuraklıkla gelen yok oluş. İspanya adına Meksika’yı fetheden Cortes, Yucatan Yarımadası’na ayak bastıklarında yok olmaya başlayan bir uygarlıkla karşı karşıya kaldı. Terk edilmiş olan bazı Maya kentleri yıkıntıya dönüşmüştü. Ama Chichén ItzáUxmal ve Tulum gibi kentlerde hala küçük Maya toplulukları yaşıyordu. Geldiklerinde Mayalıların dinlerini değiştirip, İspanyol kültürünü aşılamaya çalışmışlar ve Maya Kültürünü tamamıyla ortadan kaldırmak
için her yolu denemişler. 1537 senesinde Rahip Diego De Landa isimli rahip el yazması tüm Maya kitapların yakılması emrini vererek Maya kültürünü tarihten silme noktasına getirdi. Kitaplardan sadece 3 tanesinin korunabilmiş olması iç sızlatacak derecede üzücüdür. Günümüzde Orta Amerika’da antik Mayalılarla direk akraba olan yaklaşık olarak 7 milyon insanın yaşadığı tahmin edilmektedir. Yucatan kültürü diğer Meksika şehirlerine göre daha özgündür. Meksika’da suç oranları çok yüksek olsa da Yucatan’da suç oranları oldukça düşük ve güvenlidir.

 

Meksika Gezi Rehberi için tıklayın!

 

Los Cabos, Meksika ; Kaliforniya’nın Arka Bahçesi yazısı için tıklayın!

TulumHer tarz seyahat ihtiyacına cevap verebilen Riviera Maya’da ister berrak suların tadını çıkarabilir ister biraz şehir dışına çıkarak Maya tarihinin derinliklerinde kaybolabilirsiniz. Riviera Maya, Playa del Carmen’den başlayıp Tulum’a kadar ilerleyen turistik otellerin bulunduğu bir sahil şerididir. Buradaki plajların gerçekten muhteşem olduğunu şimdiden söylemeliyim. Tulum Plajı, Isla Mujeres, Playa Delfines, Playa del Carmen’deki Plaja Mamitas ön plana çıkan plajlardır. Bu plajlara gidemeseniz bile herhangi bir yerden denize girebilirsiniz çünkü Yucatan baştan aşağı cennet plajlarla çevrili ve tertemiz. Mayakoba bölgesinde şehrin en şık ve lüks otellerini bulabilirken, Tulum’da bohem ve salaş bir tarzla karşılarsınız. Mayakoba, biyologların, mimarların ve tasarımcıların bir araya gelip bölgenin etkileyici florasına, faunasına ve odaların etrafını saran tatlı su lagününe zarar vermeden ortaya çıkardıkları oldukça etkileyici bir bölgedir. Fairmont, Rosewood ve Banyan Tree Otellerinden birinde kalınmayacaksa bile en azından bir öğlen yemeğini buradaki restoranlardan birine ayrılmalı diye düşünüyorum. Tulum birkaç sene önce sessiz sakin bir kasabayken şu anda küçük ölçekli şık ve bohem otellerin yan yana konuşlandığı oldukça turistik bir yerdir. Yer altı mağaraları ile ünlü Yucatan’da çok sayıda Cenote’ler (kireçtaşının çökerek altındaki yer altı suyunu açıkta bırakmasıyla oluşan mağaralar.) var ve en ünlüsü ‘’Cenote İk Kil’’. Bu kadar güzellikte ki bir cenoteyi başka bir yerde görmek o kadar da kolay değil hem de cüzi bir para vererek içinde yüzebiliyorsunuz. (Havlu, kilitli dolap ve can yeleğini oradan temin edebilirsiniz.) İkinci en ünlü cenote ise ‘’Dos Ojos’’ diğeri gibi ünlü değil ve belirli bir profesyonellik ve cesaret gerektiriyor. Klostrofobisi olanların yapabileceği dalışlar değil. İster çocuk olun ister büyük olun Xcaret’i görmemezlik etmeyin. Disneyland’ın Meksika temalısı ve oldukça başarılı bir oyun parkı. Burada yok yok, hayatınızda hiç görmediğiniz Güney Amerika’ya has hayvanlar, rengârenk kelebekler, papağanlar, yüzebileceğiniz buz gibi yeraltı nehirleri hatta içerisinden Mayaların kalıntılarını gezebileceğiniz bir alan bile mevcut. Maceracılar için yapılmış Xplor ve Xelha adında iki adet daha park var. Bu parkları internetten inceleyerek ilgi alanınıza en çok gireni seçebilirsiniz. Mayaların antik harabelerine gelirsek Valladolid ve Mérida arasında yer alan dünyanın 7 harikasından biri olan antik Chichén Itzá

Kenti ilk görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Burada en öne çıkan iki yapıdan biri Kukulcan Piramidi (veya El Castillo) ve 21 Aralık 2012’de dünyanın sonu geldi diye medyada günlerce çıkan Maya Kehanetin vuku bulduğu Carakol Gözlemevidir. Tulum ve Uxmal Antik Maya Kentleri Mayaları yakından tanımak isteyenler için önemli noktalardandır fakat zamanınız yoksa ve birini seçmeniz gerekirse bu kesinlikle Chichén Itzá olmalıdır. İspanyol Koloniyal tarzında yapıları ile Valladolid Kasabası, bu kasabaya yakın Ek Balam Maya Kenti ve denizaltı zenginliği ile ünlü Cozumel Adası keşfetmeye zamanı olanlar için öne çıkıyor.

Meksika-22Playa del Carmen’deki ‘’5th Avenue’’ her türlü mağazanın bulunduğu renkli bir alışveriş caddesi. Erkekler için Fidel Castro’nun severek giydiği ‘’guayabera’’ gömlekleri ve kadınların giydikleri ‘’huipil’’ elbiseleri ve tunikleri alınacakların başında geliyor. Her yerde gözünüze çarpacak olan hafif hamaklar, renkli kocaman şapkalar, Antik Mayalarının el işi seramikten yapılmış seramik kaplar, tahtadan oyma maskeler, ölüler gününün simgesi renkli kurukafalar (Dia de Muertos) alınacak diğer hediyeliklerdendir. Dünya markalarından alışveriş yapmak isterseniz Meksika’nın ünlü departman store’u olan Liverpool’un şubelerini bulabilirsiniz. Türkiye’de inanılmaz pahalı olan fakat Meksika’da çok ucuz olan pikan cevizini marketlerden temin edebilirsiniz. Özel bir hediye almak istiyorsanız bizim kızımıza yaptırdığımız üzerinde Maya dilinde ismi ve doğduğu gün olan ve duvara asılan takvim oldukça orijinal.

Meksika-2Mayalılar domates, acı biber, çikolata, mısır, vanilya, avacado, papaya gibi yiyecekleri 1500’lü yıllarda dünyayla tanıştırarak bundan sonraki tüm nesillerin yeme alışkanlığını sonsuza dek değiştirmiştir. Bunlar olmadan nasıl yaşanırdı Türk mutfağı nasıl olurdu bilemiyorum tek bildiğim Fatih Sultan Mehmet’in hiçbir zaman domates yememiş olduğudur.

Tortilla: Undan yapılma bir çeşit pide türü

Tortilla Chip: Mısırdan yapılmış bir çeşit cips

Tortilla Enchilada: Mısırdan yapılmış acı soslu tortillanın içine et, peynir, fasulye veya sebzenin katıldığı bir yiyecek.

Taco: Mısırdan yapılmış sandviç şeklindeki cipsin farklı et, sebze, peynir, fasulye gibi içerikler katılmış hali.

Frijoles: Meksikalı bir aile gün içinde mutlaka fasulye tüketir. Yucatan bölgesindeki siyah bir fasulye olan frijoles her yerde karşınıza çıkacaktır.

Guacamole: Tortilla cipsiyle birlikte servis edilen bir tür avakado sosudur.

Pollo Pibil: Yucatan yarımadasında sık yenen limonlu ekşi bir tavuk yemeği.

En sevdiğimiz restoranlar: El Puerto Restaurant Fairmont Hotel, Yaxche (Fifth Avenue), Punto Bonita Rosewood Mayakoba Hotel, Hartwood Tulum, Posada Margherita Tulum ve Ziggy’s Tulum

Meksika

Kısa Kısa

  • 65 milyon yıl önce dinozorların soyunun tükenmesine sebep olan göktaşının Alvarez Hipotezine göre Yucatan Yarımadası’na düşmüş olması. (bkz: Chicxulub (çikşalub) krateri
  • Biz de sokaklarda kedi köpek nasılsa burada da her yerde devasa boyutlarda iguanalar var. Genelde insanlardan kaçsalar da aralarında saldırganların olduğuna şahit oldum.
  • Gitmeden önce Mel Gibson’ın Maya Uygarlığı hakkında çektiği Apocalypto filmini mutlaka izleyin.
  • Senenin çoğu güneşli ve sıcak geçiyor, yağmurlu mevsimleri Nisan-Temmuz arası.
  • Antik kentlerin etrafındaki satıcıların sattıkları el emeği maskelere 1 dolar dediklerini duyarsanız şaşırmayın. Bu sizi çekmek için yapılan bir tür kandırmaca çünkü yanlarına gidip alışveriş yaptıktan sonra 1 dolar indirimi var diyorlar. Seyyar satıcılara çok fazla güvenmeyin biz ordayken bir turistin 100 dolarını bozdurmaya gitmiş bir daha da geri gelmemiş.
  • Mayalılar M.S 600 senesinde henüz daha dünyaya yayılmamışken kakao bitkisini yetiştiriyorlarmış. Bu bitkiyi daha sonra dövüp suyla karıştırarak içecek elde ediyorlarmış fakat bu içeceği ancak kalburüstü Mayalılar içebiliyormuş.
  • Mesafeler birbirine uzak olduğundan ve benzin fiyatları uygun olduğundan araba kiralamak yarımadada yapılacak en iyi seçeneklerden biridir.
  • Biz Meksika tatilimiz boyunca Mayakoba’daki Fairmont Otel’de kaldık ve her yere kiraladığımız arabayla otelden günü birlik olarak gidip geldik. Kızımızı da yanımızda götürdüğümüzden kaldığımız otel bizim için önem taşıyordu. Otel kesinlikle çocuk dostu ve ödenen ücretinde üzerinde servis sunan bir oteldi.
Namibya

Namibya

Machu Picchu

Machu Picchu

Los Angeles

Los Angeles

Toskana

Toskana

Marakeş, Fas

Marakeş, Fas

Izlanda

Izlanda

Malta

Malta

Myanmar

Myanmar

Provence

Provence

Moğolistan

Moğolistan

Mardin

Mardin

Japonya

Japonya

Bali, Endonezya

Bali, Endonezya

Avusturya

Avusturya

Dubai

Dubai

Bled Gölü, Slovenya

Bled Gölü, Slovenya

Norveç

Norveç

Yucatan, Meksika

Yucatan, Meksika

Kadim Galeri

Kadim Galeri

Sokaklar Galeri

Sokaklar Galeri

Hayvanlar Galeri

Hayvanlar Galeri

Soyut Galeri

Soyut Galeri

Yemek Galeri

Yemek Galeri

Manzara Galeri

Manzara Galeri

Portre Galeri

Portre Galeri

Simgeler Galeri

Simgeler Galeri

Kudüs, İsrail

Kudüs, İsrail

Mahe, Seyşeller

Mahe, Seyşeller

Kopenhag, Danimarka

Kopenhag, Danimarka

Stockholm, İsveç

Stockholm, İsveç

Endülüs, İspanya

Endülüs, İspanya

Sharm El Sheikh, Mısır

Sharm El Sheikh, Mısır

Londra, İngiltere

Londra, İngiltere

Edinburg, İskoçya

Edinburg, İskoçya

Bakü, Azerbaycan

Bakü, Azerbaycan

Kapadokya

Kapadokya

Pekin, Çin

Pekin, Çin

Beyrut, Lübnan

Beyrut, Lübnan

Chiang Mai & Bangkok, Tayland

Chiang Mai & Bangkok, Tayland

Angkor Wat, Kamboçya

Angkor Wat, Kamboçya

St.Petersburg, Rusya

St.Petersburg, Rusya

Helsinki, Finlandiya

Helsinki, Finlandiya

Petra, Ürdün

Petra, Ürdün

Zürih, İsviçre

Zürih, İsviçre

Kuveyt

Kuveyt

Cape Town, Güney Afrika

Cape Town, Güney Afrika

Zanzibar

Zanzibar

Safari, Tanzanya

Safari, Tanzanya

Santorini, Yunanistan

Santorini, Yunanistan

Agra Jaipur Udaipur, Hindistan

Agra Jaipur Udaipur, Hindistan

İtalya

İtalya

Maldivler

Maldivler

Karadağ

Karadağ

Prag, Çek Cumhuriyeti

Prag, Çek Cumhuriyeti

Sarajevo & Mostar, Bosna Hersek

Sarajevo & Mostar, Bosna Hersek

Dubrovnik, Hırvatistan

Dubrovnik, Hırvatistan