Route 66 – Kaliforniya

Geçtiğimiz günlerde Amerika’nın ünlü ve tarihi yolu Route 66’da mini bir road trip yaptık. Amerika seyahatinin olmazsa olmazlarından olan Route 66 yolu 1920’li yıllarında Amerika kıtasının tam kalbinden geçecek şekilde inşaa edilmiş. Route 66, Chicago’dan başlayarak Los Angeles şehrindeki Santa Monica’ya kadar gidiyordu. Arizona, New Mexico, Texas ve Kaliforniya’nın dahil olduğu 8 eyaletten ve 3 zaman diliminden geçiyor. Günümüzde ise %85’lik bir kısmı halen kullanılmakta.

Bagdad Cafe – Route 66

 

Bu yolculuğu bu kadar popüler yapan en önemli sebeplerden biri yolu geçerken kendinizi eski bir Amerikan filminin içine girmiş gibi hissetmeniz. Göz alabildiğine bomboş yolları, 40’lı yıllardan kalma benzinlikleri, klasik bir hamburger menüsü sipariş verebileceğiniz kırmızı deri koltuklu cafeleri ile bence olmazsa olmaz bir macera. Route 66’nın tamamını gezmeniz imkansız çünkü toplamda neredeyse 4000 km! Ben Route 66’yı genellikle ulusal parklarla birleştirerek bir rota çıkardım. Mesela Las Vegas’tan araba kiralayıp Arizona’ya geçip Grand Canyon Ulusal Parkı’nı ziyaret ettim, ya da Santa Monica’dan başlayan yolu takip ederek Mojave Çölü’ne ve Mojave Ulusal Parkı’nı ziyaret ettim ama zamanınız varsa bir karavan kiralayarak 1 hafta veya 10 güne yayabilirsiniz. 

 

Bitmek bilmeyen Route 66 yolları

 

Bu yolun bir diğer özelliği ise 1930’lu yıllarda başlayan ‘’Büyük Buhran’’ olarak bilinen büyük ekonomik kriz ve ”Dust Bowl” olarak bilinen dev kum fırtınalarının tarımı ve yaşamı kötü yönde etkilemesi, tüm Amerikan halkını Doğu yakasından Batı yakasına Route 66’yı kullanarak göç etmesine sebep olmuş. Göç edenler bu yolu umut yolu ve daha iyi yaşam şartlarına giden yol olarak görmüş ve refahın simgesi olarak efsaneleşmiş. 

 

Route 66

Roy’s Motel Cafe

 

Kaliforniya Route 66’da ön plana çıkanlar

  • Santa Monica Pier
  • Bagdad Cafe
  • Elmer’s Bottle Tree Ranch
  • Wigwam Motel
  • Roy’s Cafe and Gasoline
  • Aztec Hotel
  • Cucamonga Service Station

 

Route 66 – Kaliforniya

 

Kaliforniya Route 66

 

Desert Market, Daggett

 

Tüm fotoğraflar Munopia tarafından çekilmiştir.
Tüm fotoğraflardaki kıyafetler Beymen Club 2018 İlkbahar/Yaz sezonuna aittir.

Beymen Club ile Route 66 üzerine yaptığımız röportajdan;