Apple OS X Yosemite Wallpaper

Kaliforniya’nın kalbinde, Sierra Nevada dağ bölgesinde bulunan Yosemite Ulusal Parkı tepelerden şiir gibi akan şelaleri, dev Sekoya ağaçları, parlatılmış gibi duran granit zirveleri ve ayna gibi gölleri ile Amerika’nın en ünlü parklarından biridir. İlk 1984 senesinde koruma altına alına park Unesco Dünya Mirasları Listesi’nde bulunmaktadır. Sahip olduğu manzaralar öylesine nefes kesicidir ki Apple, işletim sistemlerinden birinin adını Yosemite koyarak parkın fotoğraflarını duvar kağıdı olarak koymuştur. Milyonlarca sene süren buzullaşma ve buzulların erimesi sonucu oluşan erozyonlar sarp kayalıkların ve kayalıklardan gürül gürül akan şelalelerin oluşturarak dünyada eşine az rastlanır güzellikte bir coğrafya oluşturmuş. İçerisinde dağ aslanlarının, vaşakların, bozayıların, geyiklerin ve sayısız canlının barındığı ve vahşi yaşamı doya doya gözlemleyebileceğiniz Yosemite her sene 4 milyona yakın ziyaretçiyi çekmektedir.

 

Nasıl gidilir?

Sierra Nevada dağlarının çevrelediği Yosemite’ye Los Angeles’dan arabayla yaklaşık 6 saatSan Francisco’dan 4 saat, Las Vegas’dan ise 7 saat süren bir yolculuk sonrasında ulaşabiliyorsunuz. Amerika’da yollar düzenli ve anlaşılır olduğundan Google Maps kullanarak gitmek istediğiniz yere rahatlıkla gidebilirsiniz. 3000 km2 büyüklüğündeki parka vardığınızda merkezi bir noktasına ulaşmak için bir saat süren tek şeritli ve kıvrımlı bir yoldan geçiyorsunuz. Parka giriş ücreti araba başına 30 Dolar. 

”Dağlar beni çağırıyor ve gitmeliyim.” John Muir 

 

Nerede kalınır?

Çoğu zaman dolu olan park senenin her dönemi kampçıların, trekking yapanların ve doğa severlerin akınına uğruyor dolayısıyla erken plan yapmak önemli. Parkın içinde veya dışında konaklayabilirsiniz fakat parkın içinde kaldığınızda içeriye girmek için bir saat süren yolu çekmediğiniz için zaman kaybetmiyorsunuz. Parkın içerisinde birbirinden güzel dağ evleri bulunuyor ve bu evleri günübirlik olarak Airbnb’den kiralayabiliyorsunuz. Bir başka seçenek ise parkın içindeki otel ve pansiyonlar. The Majestic Yosemite Hotel ve Tenaya Lodge Yosemite’nin en iyi otelleri arasında. Kamp yapmak isteyenler internetten rezervasyon yaptırabilir veya rezervasyonsuz -ilk gelen kapar- sisteminin uygulandığı kamp alanlarında kalabilir. Biz ise birkaç aile parkın içinde kenarından nehirlerin aktığı büyük bir kulübe kiraladık ve çok memnun kaldık. 

 

 

Ne yapılır?

Her tarza hitap eden parkta ister kiraladığınız dağ evinde ayaklarınızı uzatıp dinlenin, ister outdoor kıyafetlerinizi giyip eşsiz manzaralara karşı yürüyüşler yapın. Yosemite’de aşağıdan görünen manzaralar da, tepelerden görünen manzaralar da enfes olduğundan dilerseniz şelaleler eşliğinde çimenlerde piknik yapabilirsiniz ya da zorlayıcı parkurlardan birini tercih ederek parkın tadına yüksek tepelerden varabilirsiniz.

 

Tunnel View

Tunnel View parkın en güzel manzaralarından birine ev sahipliği yapmaktadır. Hafızalara kazınan bu büyülü manzarayı sırasıyla soldan sağa El Capitan taş oluşumu, Half Dome taş oluşumu ve Bridalveil Şelalesi oluşturmaktadır. Yol üzerinde olduğundan ulaşımı kolaydır ama genelde tur otobüslerinin ve arabaların kalabalığı yüzünden yer bulmak kolay olmayabilir.

 

 

 

Glacier Point

Yosemite’nin en iyi manzaralarından birine sahip olan Glacier Noktası’na arabayla kolaylıkla çıkabiliyorsunuz. Yosemite Vadisi’nin kuzey tarafında yer aldığından hem vadiniyi hem de Half Dome’un manzarasının tadını çıkarabiliyorsunuz. Tepeye çıkan yol kış sezonunda çok kar aldığı için kapatılıyor ve bahar aylarında tekrar açılıyor. Eğer denk getirebilirseniz gün doğumları ve gün batımlarında gelmeye çalışın.

 

 

Yosemite Şelalesi

2400 feet ile Kuzey Amerika’nın en yüksek dünyanın en ise en yüksek altıncı şelalesi olması özelliğini taşıyor. En güzel zamanı karların eridiği ve şelalenin gürül gürül aktığı bahar sonu yaz başı dönemidir. İsteyenler şelaleni tepesine tırmanabiliyor.

 

 

Mariposa Grove

Mariposa Grove, Yosemite Ulusal Parkı’nın içinde yer alan ve dev Sekoya ağaçlarına ev sahipliği yapan ünlü bir korudur. 2015 – 2017 seneleri arasında restorasyona girdiğinden kapalı olan koru 2017 sonbaharında ziyaretçilere açılıyor. 500 adet yetişkin Sekoya’nın yaşadığı koruda dev ağaçların arasında kendinizi Avatar filminin bir sahnesinde gibi hissedeceksiniz. 

 

 

Bridalveil Şelalesi

Geldik parkın en ikonik şelalelerinden birine. Tunnel View’dan görünen o efsane şelale tabi ki Bridalveil Şelalesi. Yosemite Vadisi’ne geldiğiniz zaman Bridalveil yolun hemen sağında kalıyor. Arabayla çok yakınına gelip kıs bir yürüyüş yaparak ulaşabiliyorsunuz. Şelaleyi görmeye giderken yanınıza yağmurluğunuzu ve şemsiyenizi almayı unutmayın. Eskiden burada yaşayan Kızılderili kabileleri şelalenin püskürttüğü suyu kim solursa evlenme şansının artacağına inanırlarmış.

 

 

Half Dome

Taş formları ile adından söz ettiren parkın en ünlü taş formu Half Dome’dur. Dileyen 25 km’lik parkurundan tepeye yürüyebiliyor fakat bir şartı var. Yukarıya tırmanmak için öncelikli olarak tepeye monte edilmiş olan kablolara tutunarak 90 derece tırmanmak gerekiyor. Zorluk derecesinin yüksek olduğu tırmanışın günlük 300 kişi ile kısıtlı olduğu Half Dome’a internetten başvurmanız gerekiyor. 

 

 

Taft Point & Sentinel Dome

Glacier Point’te giden yolun üzerinde bulunan Taft Noktası ve Sentinel Kubbesi yan yanadır. Ulaşımı kolaydır ve yükseklik korkusundan kurtulmak isteyenlerin mutlaka yürüyüş yapması gerektiği bir yerdir. (photo by Micheal Thomas)

 

Yürüyüş

Yosemite’nin en ünlü yürüyüş parkurları Half Dome parkuru, Vernal&Nevada Falls parkuru, Mist Trail, Four Mile Trail ve Sentinel Dome olarak sıralayabiliriz. Mevsimlere göre parkurların müsaitlik durumları değiştiğinden yürüyüş yapmadan önce kullanacağınız parkuru detaylıca araştırmanızı tavsiye ederim. Bu arada Half Dome’a tırmanmak için özel bir izin almanız gerekiyor çünkü günde yaklaşık 300 kişinin tırmanmasına izin veriliyor. 

 

 

Çocukla Yosemite Parkı

Kaliforniya’ya taşındığımız ilk günden beri Amerika’yı ve parklarını keşfetmeye özen gösteriyoruz. Yosemite’ye ise 4 yaşındaki kızımız Ela ile gittik. Parkın içerisinde bulunan büyük bir dağ evini birkaç aile kiraladık. Parkın içerisinde olmak bize büyük bir avantaj sağladı ve çocukla olmamıza rağmen büyük bir kısmını görebildik. Çocukla uzun yürüyüş parkurlarına giremesek de Glacier Point, Tunnel View, Yosemite Şelalesi gibi birçok önemli noktayı gezebildik dolayısıyla parkı çocukları olanlar parkı rahatlıkla gezebilirler.

 

Apple OS X Yosemite Wallpaper

 

 

Apple OS X Yosemite Wallpaper